Zaloguj
Reklama

Patologiczny syndrom unikania żądań

Autorzy: Marcin Rokita
Zabawa z dzieckiem
Fot. ojoimages
Zabawa z dzieckiem
(4)

Naukowcy sklasyfikowali jedną z najczęściej spotykanych jednostek chorobowych u dzieci. Patologiczny Syndrom Unikania Żądań może być odpowiedzią na pytania wszystkich rodziców, których dzieci sprawiają kłopoty wychowawcze.

Reklama

Patologiczny syndrom unikania żądań ( PDA) jest powszechnym zaburzeniem rozwojowym. Odznacza się bardzo dobrym rozwojem umiejętności społecznych w przeciwieństwie do wielu innych zaburzeń ze spektrum autyzmu, częściej także występuje u kobiet.

Chorzy na PDA zazwyczaj manipulują innymi. Podczas gdy ludzie z Zespołem unikania patologicznego zazwyczaj wiedzą, jak inni powinni się zachowywać. Pokazują obsesyjną potrzebę dominacji w interakcjach społecznych, oraz upewnienia, że wszystko odbywa się na własnych warunkach.

Wydają się czuć pilną potrzebę unikania zwykłych codziennych obowiązków, jakie się przed nimi stawia, do patologicznego stopnia, które nie jest normalnym lenistwem lub bojaźliwością. Ich umiejętności społeczne pozwalają im korzystać z wymówek; prób rozproszenia, lub kontroli interakcji odmawiając i próbując zagłuszyć głos swoją mową lub śpiewem (według osobowości dziecka).

Dzieci z PDA zwykle mają słabe wyniki w nauce, gdyż wykonują minimum pracy. Niektóre dzieci starają się udawać głupich. Wtapiają się w otoczenie w celu uniknięcia uwagi - zostało to opisane przez niektórych, jako "efekt kamuflażu". Mogą wykazywać agresję, gdy zwróci im się uwagę.

Zachowania te są reakcją na wywołany lęk i mogą być opisane, jako "aktywnie pasywne" lub "aktywnie uciążliwe". Niektóre dzieci wraz z wiekiem zmieniają rodzaj zachowania na inny.

Ważne jest, aby pamiętać, że dzieci zachowują się w ten sposób nieświadomie. Jest to ich niezdolność do radzenia sobie z tym, co postrzegają, jako stres codziennych potrzeb.

Stres przejawia się w różny sposób w zależności od osobowości i prawdopodobnie jest związany z deficytami poznawczymi i neurologicznymi.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze