Zaloguj
Reklama

Petycja w sprawie kontynuacji programu Centr Zdrowia Psychicznego

Autorzy: Marcin Żółtowski
Podpisywanie dokumentów
Fot. shutterstock
Podpisywanie dokumentów
(0)

Ministerstrwo Zdrowia podjęło decyzję o zahamowaniu programu CZP – apel i petycja w tej sprawie. 

Reklama

Jedną z odpowiedzi na pogłębiający się kryzys polskiej psychiatrii było wprowadzenie programu Centr Zdrowia Psychicznego (program był w fazie pilotażu), czyli deinstytucjonalizacji opieki zdrowia psychicznego z nastawieniem na leczenie środowiskowe. 

Pilotaż pokazał, jak wielki wpływ na losy pacjentów i ich rodzin wywarła zmiana modelu opieki psychiatrycznej.

Niestety kryzys związany z pandemią COVID-19 spowodował, że Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję o zahamowaniu programu Centr Zdrowia Psychicznego (nie wiadomo także, czy program ten zostanie wznowiony). Jest to krok wstecz w transformacji polskiej psychiatrii, ale, co najważniejsze, koszty tej decyzji uwidocznią się w zmianie stanu zdrowia pacjentek i pacjentów psychiatrycznych

Dlatego też do Ministra Zdrowia zostaje skierowana petycja odnosząca się do Centr Zdrowia Psychicznego, w której czytamy postulaty dotyczące powszechności Centr Zdrowia Psychicznego, poszanowania podmiotowości pacjentów i pacjentek, upowszechnienia modelu opieki środowiskowej oraz zmian legislacyjnych. 

Petycja wspierana jest przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne, Kongres Zdrowia Psychicznego oraz fundację eF Kropka. Można ją znaleźć pod tym adresem:

https://www.petycjeonline.com/w_sprawie_przyszoci_centrow_zdrowia_psychicznego?fbclid=IwAR20RRjqM40dok8LRSuuWjyFLo6o5A3VQcyoTf3-MbDAHnbPXaeqGKr8HqA

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze