Zaloguj
Reklama

Pięć obliczy bezsenności

Bezsenność u osób starszych
Fot. Shutterstock
Bezsenność u osób starszych
(0)

Bezsenność dotyka około dziesięć procent populacji. Główne objawy obejmują trudności z zasypianiem, jednak pomimo podobnych oznak choroby reakcja na leczenie osób borykających się z zaburzeniami snu może się znacznie różnić. Aby określić typy bezsenności, naukowcy przeanalizowali informacje od ponad czterech tysięcy osób, które wypełniły ankietę on-line dotyczącą ich nawyków snu. Projekt nazwano Holenderski Rejestr Snu.

Reklama

Jak twierdzą naukowcy, odkrycia mogą utorować drogę do lepszego zrozumienia przyczyn bezsenności, a także opracowania bardziej spersonalizowanych metod leczenia tej choroby. Tysiące chętnych osób zarejestrowało się  na platformie internetowej slaapregister.nl i tam odpowiadało na sformułowane wcześniej przez specjalistów pytania. Tessa Blanken i oraz pozostali badacze z Holenderskiego Instytutu Neuronauki sugerują na podstawie badania, że istnieje nie jeden, jak dotąd myślano, typ bezsenności, ale pięć.

Na podstawie odpowiedzi badanych blisko dwa tysiące z nich może cierpieć na bezsenność – uzyskali wysokie wyniki w ankiecie, jednak nie mają potwierdzonej diagnozy. Aby zidentyfikować podtypy choroby, naukowcy wykroczyli poza badanie objawów związanych ze snem i rozważyli również inne czynniki, w tym cechy osobowości, nastrój, emocje i reakcję na stresujące sytuacje.

Autorzy badania wykazali, że uczestnicy borykający się z problemem bezsenności przypisani mogą być do jednej z pięciu kategorii.

Typ 1.: Osoby cierpiące na bezsenność typu 1. mają wysoki poziom stresu. Związany jest z podatnością na negatywne emocje, między innymi lęk i zmartwienie.

Typ 2.: Występuje umiarkowany poziom stresu, jednak stopień szczęścia i przyjemnych doświadczeń jest statystyczny, a więc normalny.

Typ 3.: Tutaj również występuje umiarkowany poziom stresu, ale poziom szczęścia jest zaniżony, a przyjemne doświadczenia są poniżej statystyki.

Typ 4.: Chorzy mają zazwyczaj niski poziom stresu, jednak posiadają tendencję do długotrwałej bezsenności w odpowiedzi na stresujące wydarzenie życiowe.

Typ 5.: Poziom stresu osób cierpiących na bezsenność typu 5. jest niski, a na zaburzenia snu nie miały wpływu stresujące wydarzenia życiowe.

Ponowna ocena po pięciu latach od pierwszego badania pokazała, że większość z ankietowanych utrzymała ten sam podtyp.

Podział na typy bezsenności powinien umożliwić bardziej efektywne badania nad zapobieganiem depresji u pacjentów z bezsennością poprzez skoncentrowanie się na osobach szczególnie narażonych. Jak twierdzą naukowcy, klasyfikacja może pomóc zapobiegać tego typu chorobie.

Zauważono, że ​​niektórzy lekarze zajmujący się bezsennością mogą mieć obawy dotyczące podtypów, ponieważ są one w dużej mierze oparte na czynnikach, które nie są bezpośrednio związane ze snem. Autorzy badania podkreślają, że uczestnicy doświadczenia zgłosili się sami i nie dokonywano żadnej selekcji, kto powinien brać w nim udział. Grupa badanych niekoniecznie musi być więc reprezentatywna dla całej populacji. Naukowcy sugerują również, że mogą istnieć dodatkowe podtypy, które nie zostały jeszcze zidentyfikowane.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze