Zaloguj
Reklama

Podstawy badania psychiatrycznego dla studentów, lekarzy, psychologów i psychoterapeutów

Autorzy: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Podstawy badania psychiatrycznego
Fot. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Podstawy badania psychiatrycznego
(0)

Książka znakomicie wpisuje się w to, co jest istotą naszej (psychiatry, psychoterapeuty, psychologa czy po prostu terapeuty) relacji z pacjentem, a więc w dialogowość, rozumianą jako wymienność ról – nadawca (terapeuta lub pacjent) staje się za chwilę odbiorcą (pacjent lub terapeuta).

Reklama

Ta wymienność ról dialogowych jest często zaniedbywana w kontakcie lekarz – jego pacjent i odtworzeniu tej cechy dialogu z osobami cierpiącymi na zaburzenia psychiczne w dużej mierze poświęcona jest książka Bartosza Grabskiego. Jest ona znakomitym przykładem tego, że podręcznik akademicki w dziedzinie zbliżającej się do nauk normatywnych (definicje, granice, wyjątki) może być fascynującą lekturą, o bardzo podmiotowym podejściu do badanych, a przede wszystkim w dużej mierze posługującą się językiem chorych, ich narracjami. Myślę, że książka ta powinna być lekturą nie tylko dla studentów, lecz również dla doświadczonych już klinicystów – dla mnie była taką lekturą.

Z recenzji prof. dra hab. n. med. Andrzeja Czernikiewicza   

 

Autor często wprost nawiązuje do myśli prof. Antoniego Kępińskiego i innych podobnie myślących klinicystów. Przedstawione wskazówki są spójne z wizją uprawiania psychiatrii promowaną od wielu lat przez ośrodek krakowski, która na pierwszym miejscu stawia bezwzględny szacunek dla osoby chorego oraz jego podmiotowość.

Z  przedmowy prof. dra hab. Józefa Krzysztofa Gierowskiego

 

Więcej informacji o książce znajduje się TUTAJ

 

Piśmiennictwo

Informacja prasowa


Reklama
(0)
Komentarze