Zaloguj
Reklama

Ponad połowa Polaków stresuje się przynajmniej raz w tygodniu!

Autorzy: BrandLab PR
Stres
Fot. shutterstock
Stres
(0)

Cichy zabójca, zaliczany do chorób cywilizacyjnych naszych czasów – stres. Obecne tempo życia sprawia, że nie możemy od niego uciec, odczuwamy go zarówno w pracy, jak i w życiu codziennym. Według raportu [1] aż 62 proc. Polaków przynajmniej raz w tygodniu doświadcza stresu.

Reklama

Stres jest naturalnym uczuciem radzenia sobie z określoną sytuacją. Często jest dla nas motywatorem, niekiedy zaś jest niezbędny do przetrwania, stanowiąc mechanizm walki lub ucieczki mówiący, kiedy i jak ma zareagować organizm na niebezpieczeństwo. Jednak kiedy w jednym czasie pojawia się zbyt wiele czynników stresogennych, może przyczynić się do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak: bóle głowy, podwyższone ciśnienie krwi czy problemy z sercem, a także wpłynąć na procesy poznawcze, ponieważ wiąże się z podwyższonym poziomem hormonu wpływającego na prawidłowe funkcjonowanie mózgu, kortyzolu.

W przeprowadzonym niedawno niezależnym badaniu [2] aż 62 proc. Polaków stwierdziło, że odczuwa stres przynajmniej raz w tygodniu. Tylko 9 proc. wskazało, że nie odczuwa go w ogóle.

Stresuje nas wiele czynników – od sytuacji gospodarczej po życie osobiste

Prawie połowa Polaków (49 proc.) odczuwa stres związany z rosnącymi kosztami życia, aż 39 proc. z wysoką inflacją, a 34 proc. wskazuje pracę jako jeden z kluczowych czynników wywołujących u nich stres – wynika z danych raportu [1]. Te wyniki potwierdzają również inne badania. Według nich [3] Polacy są jednym z najbardziej zestresowanych narodów w Europie – codziennie stresu w pracy doświadcza co piąty Polak (aż 22,15 proc.), więcej niż my stresują się tylko Niemcy (25,14 proc.).  Wysoki poziom stresu również wywołuje u nas troska o zdrowie swoje (29 proc.) oraz najbliższych (28 proc.). Jak wynika z raportu [1] najmniej stresujemy się spłatą kredytu hipotecznego (8 proc.), szkołą lub studiami (9 proc.) i długami (12 proc.).

Problemy ekonomiczne oraz społeczne mają ogromny wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Im więcej niestabilności, podziałów, tym wzrasta u nas poziom odczuwanego stresu, który wiąże się z wahaniem nastroju, drażliwością, trudnościami z koncentracją lub pamięcią, a także z poczuciem przytłoczenia komentuje Sylwia Rozbicka, psycholog.

Nie odkryto jeszcze idealnego sposobu radzenia sobie ze stresem. Uprawianie sportu, medytacja, spacer, odpoczynek czy po prostu sen mogą jednak realnie wpłynąć na obniżenie jego poziomu. Jeżeli czujemy, że metody te nie działają, warto udać się wówczas do specjalisty, który pomoże w rozpoznaniu emocji, a także w rozładowaniu powstałego napięcia – dodaje ekspertka.

Jak podkreślają eksperci, nie istnieje jedna uniwersalna metoda radzenia sobie ze stresem. Kiedy czujemy, że stres gości w naszym życiu na co dzień, a my nie wiemy, jak sobie z tym radzić, warto skorzystać z porady specjalisty. Nie powinniśmy bać się prosić o pomoc, ani być obojętni na ludzi w naszym otoczeniu, którzy mogą doświadczać kryzysu psychicznego związanego ze stresem.

Piśmiennictwo

Informacja prasowa

Źródło tekstu:

  • [1] Raport Mind Health Centrum Zdrowia Psychicznego „Kondycja psychiczna Polaków”
    [2] Badanie Ogólnopolskiego Panelu Badawczego Ariadna na zlecenie Centrum Medycznego Damiana
    [3] Badania ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze