Zaloguj
Reklama

Porozmawiaj o AIDS. Przeszłość bywa groźna.

Autorzy: lekarz Zofia Pelc
Porozmawiaj o AIDS. Przeszłość bywa groźna.
Fot. medforum
(0)

24 lipca zainaugurowano ogólnopolską kampanię medialną pod hasłem: "Porozmawiaj o AIDS. Przeszłość bywa groźna". Akcja, zorganizowana przez Krajowe Centrum do spraw AIDS, skierowana jest przede wszystkim do kobiet i mężczyzn w wieku 18-39 lat, żyjących w związkach heteroseksualnych. Z badań wynika, że osoby te są często nieświadome zagrożenia, jakie niesie w sobie zakażenie HIV, a odsetek zakażeń stale rośnie.

Szacuje się, że obecnie zakażone HIV jest na świecie około 42 milionów osób. W roku 2002 rozpoznano 5 milionów nowych zakażeń, z czego 576 w Polsce. 90% nowych zakażeń dotyczy kontaktów heteroseksualnych, a ponad połowa zakażonych to ludzie młodzi - między 15 a 24 rokiem życia.

Niewielu Polaków poddaje się badaniom w kierunku HIV. Z badań wynika, że w 2001 roku 74% Polaków nigdy nie myślało o poddaniu się takiemu testowi, a 2,3% w ogóle nie słyszało o HIV/AIDS. Ponad 70% respondentów uważało, że prawdopodobieństwo, aby zakazili się HIV jest żadne lub małe.

Rozpoczęta kampania ma uświadomić czym jest HIV/AIDS oraz zachęcić heteroseksualne pary do szczerych rozmów na temat wcześniejszych kontaktów seksualnych, do stosowania prezerwatyw i poddania się testom na obecność HIV.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • informacja własna

Reklama
(0)
Komentarze