Zaloguj
Reklama

Pozytywne i negatywne aspekty spożywania alkoholu

Czerwone wino
Fot. panthermedia
Czerwone wino
(0)

Alkohol spożywany w dużych ilościach niesie za sobą wiele negatywnych skutków, może prowadzić do uzależnienia czy marskości wątroby. Czy jednak alkohol ma jakiś pozytywny wpływ na na nasz organizm?

Reklama

Negatywne skutki spożywania alkoholu

Spożywanie alkoholu w nadmiernych ilościach może źle oddziaływać na niemal każdy układ w naszym organizmie, a także na naszą psychikę. Regularne picie alkoholu powoduje, że nasz organizm narażony jest na osłabienie układu odpornościowego. Ponadto u osób nadużywających alkohol trudniej leczą się różnego typu infekcje.

Innymi negatywnymi skutkami spożywania alkoholu mogą być m.in. :

  • Niedobór witaminy B, powodujący patologiczne zmiany w układzie nerwowym, takie jak zaburzenia ruchowe.
  • Marskości wątroby, która prowadzi do niewydolności tego narządu.
  • Zmiany skórne, zwłaszcza zmiany naczyniowe i przebarwienia na twarzy, zapalenie spojówek, obrzęki twarzy.
  • Arytmia, udar mózgu, nadciśnienie i kardiomiopatia.
  • Przewlekłe zapalenia błony śluzowej tchawicy i oskrzeli, prowadzące do zwiększonego ryzyka zachorowań układu oddechowego.
  • Większe ryzyko wystąpienia nowotworów,  zwłaszcza gardła, wątroby, krtani, przełyku, tchawicy.

Czy alkohol w jakimś stopniu wpływa pozytywnie na nasz organizm?

Alkohol podawany w małych dawkach rozluźnia, zwiększa ilość dopaminy w mózgu, a więc dzięki niemu wszystkie doznania odbieramy za przyjemniejsze. Najwięcej korzyści zdrowotnych ze wszystkich rodzajów alkoholi daje wino, gdyż podnosi stężenie dobrego cholesterolu, dzięki zawartości flawonoidów działa antyoksydacyjnie, poprawia krążenie krwi i dostarcza witamin. Oczywiście dotyczy to jednej lub dwóch lampek, a nie siedmiu. Piwo spożywane w małych ilościach ma natomiast zbawienny wpływ dla nerek. Ma silne działanie moczopędne, a co za tym idzie, prowadzi do oczyszczania tego narządu ze szkodliwych substancji, które mogą wywołać powstanie kamieni nerkowych.

Pomimo pozytywnych aspektów spożywania alkoholu warto pamiętać o tych negatywnych skutkach i zachować umiar, gdyż alkohol w nadmiernej ilości może przynieść więcej szkody, niż pożytku.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze