Zaloguj
Reklama

Problemy psychosocjalne u osób chorujących na zaburzenia afektywne dwubiegunowe typu I i II

Problemy psychosocjalne u osób chorujących na zaburzenia afektywne dwubiegunowe typu I i II
Fot. Shutterstock
(5)

Badanie prowadzono przez 20 lat w 5 amerykańskich centrach akademickich. Wzięło w nim udział 291 pacjentów (158 BP-1, 133 BP-2).

Reklama

Z wcześniejszych obserwacji wynikało, że trudności w funkcjonowaniu społecznym w chorobie afektywnej są związane głównie z występowaniem zaburzeń typu I (bipolar 1 – BP1), a nie bipolar 2, ani nasileniem objawów, czy konkretnym biegunem (maniadepresja). Psychosocjalne trudności korelują z nasileniem objawów epizodów depresyjnych w przebiegu BP1 i 2, w równym lub większym stopniu, co z epizodami maniakalnymi lub hipomaniakalnymi. Ze znaczącym upośledzeniem psychosocjalnym związane są też subkliniczne objawy depresji. W przypadku manii i hipomanii nie ma takiej zależności. Pojawienie się subklinicznych objawów zespołu hipomaniakalnego wręcz poprawie funkcjonowanie w BP-2.

Opracowano na podstawie:
Judd LL, Akiskal HS, Schettler PJ, Endicott J, Leon AC, Solomon DA, Coryell W, Maser JD, Keller MB.: Psychosocial Disability in the Course of Bipolar I and II Disorders: A Prospective, Comparative, Longitudinal Study.
Arch Gen Psychiatry. 2005 Dec;62(12):1322-30.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Arch Gen Psychiatry. 2005 Dec;62(12):1322-30.

Reklama
(5)
Komentarze