Zaloguj
Reklama

Problemy z empatią u chorych na schizofrenię

Współautorzy: Francesco Benedetti
Problemy z empatią u chorych na schizofrenię
Fot. Shutterstock
(5)

Wyniki najnowszych badań rzucają nowe światło na zależność pomiędzy aktywnością poszczególnych części mózgu a poznaniem społecznym pacjentów ze schizofrenią.

Reklama

Od pewnego czasu wiadomo było, że chorzy na schizofrenię charakteryzują się nieprawidłowościami w odczuwaniu tego, co dzieje się w umysłach innych ludzi (czyli tzw. empatii). Francesco Benedetti z Uniwersytetu Vita-Salute San Raffaele w Mediolanie (Włochy) i współpracownicy poddali niedawno badaniom kilkudziesięciu pacjentów z opisywaną chorobą umysłową i zbliżoną liczebnie grupę kontrolną.

Jak podano w internetowym wydaniu czasopisma "Schizophrenia Research" z 26 lipca, zastosowanie funkcjonalnego magnetycznego rezonansu jądrowego (fMRI) pozwoliło stwierdzić, że osoby chore tym gorzej radziły sobie z testami sprawdzającymi zdolność do empatii, im bardziej był pobudzony ich górny prawy płat skroniowy. Zdaniem badaczy wynik ten może stanowić punkt wyjśica do zrozumienia mechanizmów odpowiedzialnych za doświadczane przez pacjentów ze schizofrenią problemy w funcjonowaniu w społeczeństwie i nieprawidłowy przebieg procesów myślowych.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Jacek Przybyło

Źródło tekstu:

  • Schizophrenia Research doi:10.1016/j.schres.2009.06.21

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)
Komentarze