Zaloguj
Reklama

Program "Odnaleźć siebie"

Autorzy: Bartosz Lacki
PR consultant - On Board Public Relations Sp. z o.o.
ECCO International Communications Network
Program
Fot. Shutterstock
(0)
Sposobem  na  depresję  jest fachowa porada specjalisty. W siedmiu miastach Polski  działają  „Centra  Pomocy”,  w  których każdy potrzebujący znajdzie bezpłatną pomoc i poradę lekarza psychiatry lub psychologa.
Reklama

Warszawa, 29 czerwca 2006 r. - Depresja jest jedną z najczęściej występujących chorób: cierpi na nią ponad trzy miliony Polaków. Większość z nich jest nieświadoma swej choroby i nie szuka pomocy lekarskiej. Osoby, które cierpią na depresję, często odczuwają lęk, poczucie winy, mają niską samoocenę i problemy ze snem. Chorzy porzucają dawne zainteresowania i nie znajdują w niczym przyjemności. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zmiany Postaw wobec Psychiatrii „Odnaleźć siebie” podkreślają, że nie leczona depresja może zagrozić życiu i zdrowiu pacjenta.

„Największym problemem w leczeniu depresji jest niechęć do kontaktu i rozmowy z psychiatrą. Wynika ona z faktu, że boimy się przyznać do tego, że potrzebujemy takiej pomocy, a przecież odpowiednio wczesna diagnoza i wcześnie rozpoczęte leczenie dają szansę na normalne życie. W rezultacie leczenie, które dzięki osiągnięciom współczesnej psychiatrii może dać znakomite efekty, jest w Polsce zwykle podejmowane zbyt późno” – mówi doc. dr hab. Joanna Meder z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie i Koordynator Krajowy Ogólnopolskiego Programu Zmiany Postaw wobec Psychiatrii „Odnaleźć siebie”.

Badanie TNS OBOP zlecone przez organizatorów Ogólnopolskiego Programu zmiany Postaw wobec Psychiatrii „Odnaleźć siebie” wykazało, że Polacy niechętnie korzystają z pomocy psychiatry z powodu wstydu lub strachu przed opinią otoczenia. Tylko 15% Polaków doradziłoby bliskiej osobie z pierwszymi objawami zaburzeń psychicznych wizytę u lekarza psychiatry.

Ponad trzy czwarte uczestników badania przyznało, że podstawową przyczyną, dla której niechętnie korzystaliby z pomocy lekarza psychiatry jest wstyd i strach przed tym, „co inni ludzie sobie o nas pomyślą”. Co trzeci pytany uważa, że poważną barierę stanowi lęk przed otrzymaniem tzw. „żółtych papierów”, które mogą utrudniać normalne życie, np. być przyczyną trudności w pracy.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.odnalezcsiebie.pl.

Ogólnopolski Program Zmiany Postaw wobec Psychiatrii „Odnaleźć siebie” jest inicjatywą Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Jego nadrzędnym celem jest przełamanie stereotypów związanych z leczeniem zaburzeń psychicznych, wyeliminowanie lęku przed wizytą u lekarza psychiatry, a także przekonanie pacjentów, że tylko odpowiednio wczesna diagnoza i wcześnie rozpoczęte leczenie dają szansę na normalne życie.

W „Centrum Pomocy” pacjenci otrzymują bezpłatną i anonimową poradę lekarską. Odwiedzający są „oswajani” z psychiatrą – lekarz nie siedzi w fartuchu, nie wydaje recept, nie ma kart pacjentów, a wizyta polega na swobodnej rozmowie ze specjalistą. Zainteresowane osoby kierowane są do odpowiednich instytucji, otrzymują stosowne adresy i numery telefonów. W wielu przypadkach wystarczy rozmowa wspierająca i problem widziany jest w innym, lepszym świetle. Czas wizyty w „Centrum Pomocy” jest nieograniczony. Każdy odwiedzający otrzymuje poradnik „Rozmowa, która nie boli”, którym znajdują się odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące współczesnej psychiatrii, objawów i przyczyn chorób psychicznych, a także metod leczenia.

Piśmiennictwo

Adres www źródła:


Reklama
(0)
Komentarze