Zaloguj
Reklama

Przemoc a zakażenie wirusem HIV

Przemoc a zakażenie wirusem HIV
Fot. Shutterstock
(5)

Z wyników badania przeprowadzonego w Republice Południowej Afryki (RPA), a opublikowanego w majowym numerze The Lancet wynika, że kobiety, które są przez swoich partnerów zdominowane i względem których partnerzy stosują przemoc, są częściej zakażone HIV.

Reklama

U kobiet, względem których partnerzy stosują przemoc ryzyko zakażenia jest niemal o połowę (48%) wyższe niż u tych, których partnerzy nie stosują przemocy. Podobnie jeśli chodzi o kobiety zdominowane przez partnerów – ryzyko zakażenia HIV wzrasta u nich o 52% w porównaniu z kobietami żyjącymi w związkach opartych na prawdziwie partnerskich relacjach. Prawdopodobnie mężczyźni stosujący względem swoich partnerek przemoc, czy mający silną potrzebę dominacji, częściej podejmują ryzykowne zachowania seksualne, a tym samym częściej stają się nosicielami zakażenia HIV i zakażają swoje partnerki.

Badanie przeprowadzone na grupie 1366 kobiet przebywających w klinikach położniczych w Sowieto (RPA). Każdej z badanych kobiet wykonano stadardowy test na nosicielstwo wirusa HIV.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Lancet 2004;363:1410-1411,1415-1421

Adres www źródła:


Reklama
(5)
Komentarze