Zaloguj
Reklama

Przemoc domowa, lęk, depresja

Przemoc domowa, lęk, depresja
Fot. ojoimages
(4)

Rozstanie z mężem nie zmniejsza nasilenia depresji i lęku.

Reklama

Przemoc doznawana ze strony współmałżonka lub partnera zwiększa ryzyko występowania zaburzeń zdrowia psychicznego. Kate S. Adkins i Claire M. Kamp Dush z Uniwersytetu Stanu Ohio w Columbus (USA) przeanalizowali niedawno dane pochodzące od ponad dwóch tysięcy kobiet w takiej sytuacji.

Jak podano w internetowym wydaniu czasopisma „Social Science Research” z 30 czerwca, matki będące ofiarami przemocy domowej okazały się charakteryzować pogorszonym stanem zdrowia umysłowego, w szczególności częstszym występowaniem depresji i wyższym poziomem lęku. Stwierdzono również, że zakończenie wspólnego zamieszkiwania z mężem lub partnerem nie miało wpływu na nasilenie tych zaburzeń.

Za przyczynę tego zjawiska badacze uważają występowanie wielu sytuacji stresowych takich jak kłopoty finansowe czy konieczność samotnego wychowywania dziecka, a z drugiej strony – potrzeba zapewnienia jego kontaktu z ojcem. Pomoc ze strony wyspecjalizowanych służb społecznych ma doniosłe znaczenie dla poradzenia sobie z tymi problemami.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Social Science Research doi:10.1016/j.ssresearch.2010.06.0

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(4)
Komentarze