Zaloguj
Reklama

Przyczyna zaburzeń lękowych ubogich matek

Autorzy: Anna Pyka
Płacz u dziecka
Fot. ojoimages
Płacz u dziecka
(5)

Matki żyjące w ubóstwie cierpią na zespół lęku uogólnionego z powodu warunków życiowych, a nie dlatego że cierpią z powodu zaburzeń psychicznych - stwierdzili naukowcy z Ruthgers.

Reklama

Chociaż wysoki poziom stresu przez dłuższy okres czasu, może prowadzić do problemów psychologicznych, nie ma dowodów, że uogólnione zaburzenia lękowe u biednych matek, spowodowane są wewnętrzną dysfunkcją.

Wyniki potwierdzają wcześniejsze badania, których wyniki dowiodły, że ​​najbiedniejsze matki, mają największe szanse na sklasyfikowanie ich jako posiadających zaburzenia lękowe uogólnione.

Nie ma jednak dowodów, że przyczyna lęków jest wewnętrzna. Silny stres spowodowany jest przez utrudnienia w zaspokajaniu podstawowych potrzeb. Rozróżnienie to jest istotne, ponieważ dowodzi, iż pomimo silnych emocji matki te wciąż są w stanie zapewnić odpowiednią opiekę swoim dzieciom.

Istnieją różne sposoby leczenia problemu. Terapia wspomagająca i szkolenia umiejętności zarządzania lękiem są często pomocne, czasem jednak najbardziej odpowiednią interwencją jest pomoc finansowa i konkretne usługi.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Child and Adolescent Social Work Journal, 2012; DOI:10.1007/s10560-012-0263-3

Kategorie ICD:


Reklama
(5)
Komentarze