Zaloguj
Reklama

Przyczyny samobójstw

Autorzy: Marcin Rokita
Smutek, płacz
Fot. ojoimages
Smutek, płacz
(5)

Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że każdego roku na świecie, popełnianych jest około 1 milion samobójstw, oznacza to śmierć samobójczą, co mniej więcej 40 sekund. Co skłania ludzi do tego czynu?

Reklama

Przerażająca statystyka

Statystyczny polski samobójca to mężczyzna. Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w 2012 r. na swoje życie targnęło się 4703 mężczyzn, z czego 3569 skutecznie. Dla porównania w tym samym czasie w tego samego powodu zginęło 458 kobiet. Tak wysoka liczba zamachów samobójczych jest najwyższa od ośmiu lat.

Więcej niż jedna przyczyna

Najwięcej osób decyduje się targnąć na własne życie z powodu choroby psychicznej (808), przy czym najczęściej jest to nieleczona depresja, która jest czynnikiem ryzyka dla samobójstw. Drugim najcząstrzym powodem są konflikty i nieporozumienia w rodzinie (752), ludzie także nie wytrzymują wyścigu szczurów, stresu i tempa życia związanego z pracą. Wiele osób skłania do popełnienia samobójstwa trudna sytuacja ekonomiczna (369) wywołana kryzysem finansowym, utratą pracy (136), czy tez długami.

Ważną przyczyna są również zawody miłosne, lub niepowodzenie w życiu towarzyskim (415). Samobójstwa są popełniane w każdej grupie wiekowej, w różnym wieku, przez obie płcie, o różnym wykształceniu i statusie ekonomicznym. Są zjawiskiem demokratycznym, jednak w Polsce są dalej tematem tabu Do tej pory wciąż brakuje w naszym kraju programów gdzie osoby chcące popełnić samobójstwo mogłyby uzyskać pomoc w leczeniu.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze