Zaloguj
Reklama

Raport WHO na temat substancji psychoaktywnych

Autorzy: lekarz Zofia Pelc
Raport WHO na temat substancji psychoaktywnych
Fot. medforum
(0)

Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization, WHO) opublikowała niedawno wyniki 3-letniego projektu badawczego – Neuroscience of Psychoactive Substance Use and Dependence.

Reklama

Z raportu wynika, że na uzależnienie od substancji psychoaktywnych wpływają nie tylko czynniki społeczno-środowiskowe, ale i biologiczno-genetyczne. Dlatego leczenie uzależnień powinno być wybitnie kompleksowe i powinno łączyć elementy farmakoterapii i psychoterapii (terapii behawioralnej). Raport podkreśla, że wyniki najnowszych badań nad układem nerwowym tłumaczą nie tylko samo pojęcie uzależnienia, ale i takie zjawiska jak zachowania kompulsywne, tolerancja czy głód. Z badań wynika ponadto, że choć różne substancje w odmienny sposób wpływają na funkcjonowanie mózgu, to jednak sposób, w jaki wpływają na obszary mózgu odpowiedzialne za motywację i uczucia jest podobny. Autorzy raportu zastanawiają się również, w jaki sposób uwarunkowania genetyczne współdziałają z czynnikami środowiskowymi w podtrzymywaniu zachowań związanych z uzależnieniem.

Warto zajrzeć na stronę http://www.who.int/substance_abuse/publications/psychoactives/en, gdzie znajduje się streszczenie raportu Neuroscience of Psychoactive Substance Use and Dependence.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • World Health Organization

Adres www źródła:


Reklama
(0)
Komentarze