Zaloguj
Reklama

Ręczniki papierowe lepiej usuwają zarazki!

Praca w gabinecie lekarskim
Fot. ojoimages
Praca w gabinecie lekarskim
(0)

W związku z panującą pandemią koronawirusa niemal na całym globie co rusz pojawiają się nowe wyniki badań i wskazówki, jak powinniśmy się chronić przed COVID-19. Najnowsze sugestie naukowców dotyczą wycierania rąk.

Reklama

Sztaby badaczy z całego świata starają się zaradzić koronawirusowi, który rozprzestrzenia się niezwykle szybko. Jedną z pierwszych wytycznych, jaką otrzymaliśmy od Międzynarodowej Organizacji Zdrowia, było dokładne mycie rąk. Stosowanie się do przedstawionego przez WHO schematu higieny może znacznie spowolnić postęp pandemii. Jednak wyniki badań przeprowadzonych w ostatnim czasie sugerują, że nawet po tej czynności zarazki mogą pozostawać na skórze, a wycieranie dłoni ręcznikami papierowymi jest bardziej skuteczne od stosowania suszarek strumieniowych.

Na podstawie analizy danych stwierdzono, że ręczniki papierowe mogą nie tylko skutecznie osuszać ręce, ale również usuwać bakterie i powodować, że w łazienkach zmniejszy się zanieczyszczenie powietrza. Autorzy badania sugerują dodatkowo, że tego typu ręczniki powinny być stosowane przede wszystkim w miejscach newralgicznych i szczególnie narażonych na dużą ilość bakterii, czyli w szpitalach, przychodniach i klinikach.

Uważamy, że nasze wyniki są istotne pod kątem nowego koronawirusa, który rozprzestrzenia się w błyskawicznym tempie na całym świecie. Aby zmniejszyć ryzyko zakażenia wirusem, pierwszym wyborem dla osuszania rąk powinny być ręczniki papierowe  mówią autorzy badania.

Eksperyment, na podstawie którego przedstawiono powyższe sugestie, przeprowadzono na czterech ochotnikach personelu medycznego. Z tego względu nie należy wyciągać jednoznacznych wniosków

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze