Zaloguj
Reklama

Rola BDNF i GABA w neuroregeneracji

Układ nerwowy człowieka
Fot. panthermedia
Układ nerwowy człowieka
(0)

Na łamach „Neural Regeneration Research” opublikowano badania o substanacjach biorących udział w procesach niszczących komórki nerwowe, ale też je regenerujących.

Reklama

BDNF (brain-derived neurotropic factor) i GABA (gamma-aminobutyric acid) są najprawdopodobniej zaangażowane zarówno w procesy neurodegeneracyjne, jak i neuroregeneracyjne. Pierwsza z substancji m.in. promuje wzrost, różnicowanie, ale i przeżywalność komórek nerwowych. W schorzeniach neurodegeneracyjnych nierzadko obserwuje się znaczący spadek ilości BDNF w organizmach chorych. Związane z tym jest również zmniejszenie stężenia GABA. Jednocześnie stężenia BDNF w układzie nerwowym zwiększają się przy jego uszkodzeniach. Takie obserwacje zmierzają do wniosku, że potencjalnie oddziaływania prowadzące do zwiększenia ilości BDNF i GABA mogą okazać się efektywne w stymulacji neuroregeneracji u ludzi.
 

 

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Kim J. et al.: Brain-derived neurotropic factor and GABAergic transmission in neurodegeneration and neuroregeneration. „Neural Regeneration Research” 2017/10, no. 12(10), pp. 1733–1741.

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze