Zaloguj
Reklama

Rola światła w leczeniu depresji

Autorzy: Awa Fijołek
Słońce
Fot. Panthermedia
Słońce
(5)

Światło pomaga nie tylko w leczeniu sezonowych zaburzeń nastroju, ale także w leczeniu depresji klinicznej.   

Reklama

W Kanadzie przeprowadzono badania na grupie cierpiących na depresję 122 dorosłych w grupie wiekowej 19-60. Wszyscy chorzy na etapie początkowym badania uzyskali około 20 punktów w skali Hamiltona. Zostali oni podzieleni na cztery grupy, zgodnie z zastosowaną metodą leczenia – w pierwszej znaleźli się pacjenci poddawani światłoterapii, w kolejnej biorący wyłącznie antydepresanty (fluoksetyna), w trzeciej zastosowano terapię łączącą światło z antydepresantami i w czwartej placebo. Pacjenci w grupie światłoterapeutycznej byli naświetlani po przebudzeniu przez specjalne, fluorescencyjne lampy przez 30 minut.

Po ośmiu tygodniach okazało się, że najlepsze efekty przyniosła świetlna monoterapia oraz terapia łączona. Generalnie pacjenci dobrze znosili światłoterapię, choć odnotowano efekty uboczne takie jak zwiększenie apetytu czy biegunka. Jednocześnie u żadnego z pajentów poddanych badaniom nie odnotowano przypadku przejścia od depresji do hipomanii.

Dużą zaletą leczenia lampami świetlnymi i światłem jako takim, jest jego powszechna dostępność i stosunkowo niewielkie koszty przy dużej skuteczności. Dodatkowo zaskakuje tempo z jakim ten rodzaj terapii przynosi efekty – fluoksetyna bowiem potrzebuje kilku tygodni by zaadoptować się w krwioobiegu i przynieść zamierzoną poprawę samopoczucia, natomiast w wypadku zastosowania światła zaobserwowano znaczną poprawę już po 4 tygodniach.

Do tej pory leczenie światłem stosowano głównie w leczeniu depresji sezonowej, zatem odkrycie jego działania w przypadku depresji klinicznej stanowi swego rodzaju przełom. Jednocześnie lekarze i pacjenci wciąż muszą odpowiedzieć na wiele pytań, dotyczących między innymi długości leczenia, jego zasadności po ustąpieniu objawów chorobowych, częstotliwości oraz intensywności naświetlań. Nie wiadomo dokładnie jaki jest mechanizm leczenia światłem w wypadku obu rodzajów depresji. Odpowiedź na te pytania z pewnością będzie pomocna w poszukiwaniu ulepszonego sposobu leczenia choroby cywilizacyjnej, jaką ostatnimi laty stała się depresja. 

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze