Zaloguj
Reklama

Schizofrenia a choroby autoimmunizacyjne

Farmaceuta
Fot. ojoimages
Farmaceuta
(0)

U chorych na schizofrenię częstsze są: choroba Gravesa-Basedowa, łuszczyca, niedokrwistość Addisona-Biermera, celiakia i zapalenie małych naczyń skóry.

Reklama

Do niedawna brakowało informacji odnośnie związku schizofrenii z chorobami autoimmunizacyjnymi, tzn. takimi, w których układ odpornościowy niszczy własne tkanki organizmu. Hui-Ju Tsai z Narodowych Instytutów Badań nad Zdrowiem w Zhunan na Tajwanie i współpracownicy poddali niedawno badaniom ponad dziesięć tysięcy pacjentów z tym zaburzeniem umysłowym i ponad sto tysięcy zdrowych osób stanowiących tzw. grupę kontrolną.

Zgodnie z publikacją w internetowym wydaniu czasopisma „British Journal of Psychiatry” z 22 marca ludzie chorzy na schizofrenię okazali się częściej chorować na chorobę Gravesa-Basedowa, łuszczycę, niedokrwistość Addisona-Biermera, chorobę trzewną (celiakię) i zapalenie małych naczyń skóry. Rzadziej u nich występowało reumatoidalne zapalenie stawów. Wyjaśnienie przyczyn tych zależności wymagać będzie przeprowadzenia dalszych badań.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze