Zaloguj
Reklama

Schizofrenia a oczekiwana długość życia

Schizofrenia
Fot. panthermedia
Schizofrenia
(0)

Schizofrenia uznawana jest za jedną z najpoważniejszych chorób psychicznych nie bez powodu – nieleczona może w zasadzie uniemożliwiać pacjentowi zwyczajne funkcjonowanie. Właściwe leczenie jest istotne jednak również i z innego powodu – otóż schizofrenia może prowadzić do skrócenia długości życia chorego. Co można zrobić, aby temu zapobiec?

Reklama

Od lat różni naukowcy zwracają uwagę na to, że schizofrenia wpływa nie tylko na jakość, ale i na długość życia – szacuje się, że pacjenci zmagający się z tą chorobą mogą przeżywać o 10 do 20 nawet lat mniej niż osoby z populacji ogólnej. Problem zdecydowanie jest więc poważny i wymagający zainteresowania – przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, z jakich powodów schizofrenia może skracać czas przeżycia.

Zwrócić uwagę należy głównie na stosowane w leczeniu schizofrenii leki, czyli środki przeciwpsychotyczne. Tak jak rzeczywiście mogą one pozwolić na opanowanie objawów psychotycznych, tak i leki te mają pewne skutki uboczne i u niektórych leczonych nimi pacjentów rozwija się cukrzyca czy zaburzenia gospodarki lipidowej.

Pacjenci ze schizofrenią – niestety – dość często prowadzą mało aktywny, siedzący tryb i to również może być przyczyną tego, że mogą oni żyć krócej niż pozostali ludzie. Warto też podkreślić to, że w grupie osób chorujących stosunkowo częste jest korzystanie z substancji psychoaktywnych – o tym zaś, że narkotyki, papierosy czy alkohol szkodzą zdrowiu, nie trzeba raczej nikogo przekonywać.

Schizofrenia jak najbardziej może prowadzić do skrócenia życia pacjenta i z tego powodu konieczne jest podejmowanie działań, które zredukują takie ryzyko. Istotne jest jak najwcześniejsze rozpoczynanie leczenia tej choroby, jak i przestrzeganie przez chorych otrzymywanych od psychiatrów zaleceń. Bardzo ważną rolę odgrywa również psychoedukacja – pacjentom powinno się wielokrotnie nawet podkreślać to, jak bardzo ważne dla nich jest unikanie używek czy regularna aktywność fizyczna.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze