Zaloguj
Reklama

Schizofrenia a rak

Przekrój ciała ludzkiego
Fot. ojoimages
Przekrój ciała ludzkiego
(5)

Chorzy na schizofrenię rzadziej maja raka, ale ich szanse na wyleczenie są mniejsze.

Reklama

Z powodu częstszego występowania chorób somatycznych i samobójstwa pacjenci ze schizofrenią żyją średnio kilkanaście lat której niż ludzie bez tej choroby. W celu wyjaśnienia, w jakim stopniu przyczyniają się do tego zjawiska nowotwory, Ching-Chih Lee z Narodowego Instytutu Yang-Ming w Taipei (Tajwan) i współpracownicy poddali niedawno badaniom prawie dziesięć tysięcy osób z omawianym zaburzeniem umysłowym i nieco większą liczbę dopasowanych pod względem wieku i płci przedstawicieli tzw. „grupy kontrolnej”.

Zgodnie z publikacją w internetowym numerze czasopisma „Schizophrenia Research” z 4 kwietnia ryzyko wystąpienia nowotworu złośliwego u pacjentów ze schizofrenią okazało się być znacząco mniejsze niż u ludzi zdrowych psychicznie. W szczególności dotyczyło to raka płuc, żołądka, wątroby, jelita grubego, przełyku i prostaty. Wyjątkami były złośliwe guzy piersi oraz szyjki i trzonu macicy.

Z drugiej strony w przypadku zachorowania na raka pacjenci ze schizofrenią obciążeni byli 1,36 razy wyższą umieralnością niż osoby bez zaburzeń umysłowych. Naukowcy apelują, by osoby z omawianą chorobą psychiczną częściej podlegali badaniom pozwalającym na wczesne wykrycie nowotworu.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze