Zaloguj
Reklama

Schizofrenia a współczynnik inteligencji

Mózg
Fot. Panthermedia
Mózg
(3)

Niska inteligencja zwiększa ryzyko wczesnego zachorowania na schizofrenię.

Reklama

Jeszcze przed wystąpieniem pierwszych objawów psychotycznych u wielu chorych na schizofrenię obserwuje się obniżony współczynnik inteligencji (IQ). Golam Khandaker z Uniwersytetu Cambridge (Wielka Brytania) i współpracownicy przeprowadzili niedawno analizę danych pochodzących od kilku tysięcy pacjentów z omawianym zaburzeniem umysłowym i kilkuset tysięcy zdrowych ludzi stanowiących grupę kontrolną.

Jak podano w internetowym wydaniu czasopisma „Schizophrenia Research” z 18 lipca, u chorych na schizofrenię występowało obniżenie inteligencji zarówno werbalnej, jak i niewerbalnej. Najwyraźniejsze obniżenie IQ przed wystąpieniem psychozy zaobserwowano u tych pacjentów, u których pierwsze objawy psychotyczne ujawniły się najwcześniej. Nie odnotowano postępującego spadku współczynnika inteligencji w miarę zbliżania się do momentu wystąpienia psychozy.

Wyniki te wskazują na udział zaburzeń rozwoju ośrodkowego układu nerwowego w przebiegu procesów prowadzących do zachorowania na schizofrenię. Wyższe wartości współczynnika inteligencji wydają się zmniejszać ryzyko wystąpienia tej choroby psychicznej.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Schizophrenia Research doi:10.1016/j.schres.2011.06.017

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(3)
Komentarze