Zaloguj
Reklama

Schizofrenia – brak ostrej granicy pomiędzy zdrowiem a chorobą

Mózg, układ nerwowy
Fot. panthermedia
Mózg, układ nerwowy
(4)

Na ryzyko schizofrenii wpływają wczesne zaburzenia rozwojowe i nieprawidłowości w działaniu płatu czołowego i prążkowia.

Reklama

Powszechnie przyjęty jest pogląd, że nie ma ostrej granicy pomiędzy zdrowiem umysłowym a zaburzeniami psychotycznymi. Doświadczenia podobne do tych występujących w epizodach psychozy występują również u ogólnie biorąc zdrowych osób. Vijay Mittal z Uniwersytetu Kolorado w Boulder (USA) i współpracownicy poddali niedawno badaniom kilkaset młodych ludzi.

Jak podano w internetowym wydaniu czasopisma „Acta Psychiatrica Scandinavica” z 20 kwietnia, osoby, które deklarowały występowanie tzw. przykrych osłabionych objawów pozytywnych (ang. distressing attenuated positive symptoms - DAPS) charakteryzowały się znacząco podwyższonymi poziomami depresji, asymetriami pomiędzy prawymi i lewymi dłońmi i wzorcami pamięci proceduralnej (uczenia się, jak postępować w danej sytuacji). Wyniki te wskazują, że zarówno wczesne zaburzenia rozwojowe, jak i nieprawidłowości w działaniu płatu czołowego i prążkowia są kluczowymi czynnikami prowadzącymi do zachorowania na schizofrenię.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Acta Psychiatrica Scandinavica, DOI: 10.1111/j.1600-0447.2012.01869.x

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(4)
Komentarze