Zaloguj
Reklama

Schizofrenia, depresja, nerwica natręctw i zaburzenia borderline a choroby układu krążenia

Cheeseburger
Fot. ojoimages
Cheeseburger
(0)

Nastolatki z zaburzeniami umysłowymi mają podwyższone poziomy białka C-reaktywnego i lipidów we krwi.

Reklama

Od dawna wiadomo było, że dorośli pacjenci z zaburzeniami psychicznymi częściej są otyli, mają nadciśnienie tętnicze, cukrzycę oraz podwyższone poziomy trójglicerydów i cholesterolu we krwi. Brakowało jednak danych dotyczących wyżej wymienionych nieprawidłowości u chorych umysłowo nastolatków.

Aby wypełnić tę lukę, Paula Rojas z Uniwersytetu Chile w Santiago i współpracownicy poddali niedawno badaniom 18 młodocianych pacjentów ze schizofrenią, dużą depresją, zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi (nerwicą natręctw) lub osobowością chwiejną emocjonalnie typu borderline. Grupę kontrolną stanowiła taka sama liczba zdrowych nastolatków o prawidłowej masie ciała.

Zgodnie z publikacją w wydaniu czasopisma „Psychiatry Research” z 30 grudnia, uczestnicy badań cierpiący na zaburzenia psychiczne okazali się mieć podwyższone poziomy białka C-reaktywnego, cholesterolu i trójglicerydów we krwi na czczo. Obydwie grupy badanych nastolatków nie różniły się od siebie pod względem stężenia „dobrego” cholesterolu (HDL). Chorzy umysłowo młodociani pacjenci mieli niższe poziomy glukozy we krwi niż zdrowi uczestnicy eksperymentu.

Wyniki te wskazują na potrzebę badania wyżej wymienionych parametrów już na samym początku leczenia osób z zaburzeniami psychicznymi i podjęcia w razie konieczności działań zmierzających do przywrócenia ich prawidłowych wartości w celu obniżenia ryzyka zagrażających życiu chorób układu krążenia.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze