Zaloguj
Reklama

Schizofrenia – dziedziczność cech osobowości

Schizofrenia – dziedziczność cech osobowości
Fot. ojoimages
(3)

Rozwój społeczny chorych na schizofrenię wynika z genów.

Reklama

Chorzy na schizofrenię i ich zdrowi krewni charakteryzują się nieprawidłowościami w zakresie rozwoju społecznego i osobowości we wczesnym okresie życia. Marco Picchioni z King's College w Londynie i współpracownicy przeprowadzili niedawno badania z udziałem kilkuset takich pacjentów oraz ich sióstr i braci a także kilkudziesięciu par bliźniąt bez tego problemu stanowiących grupę kontrolną.

Jak podano w sierpniowym numerze czasopisma „Psychological Medicine”, chorzy na schizofrenię i ich jednojajowe (mające ten sam materiał genetyczny) rodzeństwa okazali się charakteryzować większą liczbą nieprawidłowości w zakresie osobowości i rozwoju społecznego w okresie dzieciństwa i dorastania.

Zdrowe dwujajowe siostry i bracia pacjentów z omawianym zaburzeniem różniły się w sposób istotny od osób z grupy kontrolnej tylko pod względem drugiej z tych cech w czasie dorosłości. Z tych powodów badacze przypuszczają, że wrodzone skłonności do występowania nieprawidłowości w rozwoju społecznym i osobowości mają związek z genetycznym ryzykiem schizofrenii.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Psychol Med 2010; 40: 1305–1316

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(3)
Komentarze