Schizofrenia – edukacja rodziny chorego

Telepsychiatria jest równie dobrą metodą dostarczania wiedzy rodzinie pacjenta, jak bezpośredni kontakt ze specjalistą.
Telepsychiatria polega na użyciu telekomunikacji, komputera i Internetu do udzielania przez lekarzy psychiatrów pomocy swoim pacjentom. Eadbhard O'Callaghan z University College w Dublinie (Iralndia) i współpracownicy przeprowadzili niedawno badania z udziałem kilkudziesięciu krewnych osób chorych na schizofrenię i podobne zaburzenia umysłowe.
Zostali oni losowo przypisani do dwóch grup. Pierwsza z nich otrzymywała informacje na temat choroby psychicznej występującej u ich krewnego za pośrednictwem nowoczesnych technik takich jak Internet, a druga była edukowana przez terapeutę w czasie wizyt w poradni.
Jak podano w lipcowo-sierpniowym numerze czasopisma „European Psychiatry”, na początku eksperymentu obydwie grupy charakteryzowały się takim samym poziomem wiedzy o schizofrenii. Po upływie 6 tygodni ilość nowych informacji zdobytych przez uczestników nie zależała od tego, na jakiej drodze był zdobywał wiadomości dany bliski osoby z zaburzeniami spektrum schizofrenii.
Tematami „sesji edukacyjnych" były: stawianie diagnozy, objawy i zachowanie pacjenta, wczesne sygnały zagrażającego nawrotu choroby, konieczność podawania leków i sposób ich działania, rehabilitacja, obciążenie rodziny problemami chorego oraz to, jak szukać pomocy u specjalistów.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- European Psychiatry 2011; 26: 302–304