Zaloguj
Reklama

Schizofrenia – edukacja rodziny chorego

Kobieta pracująca na laptopie
Fot. ojoimages
Kobieta pracująca na laptopie
(3)

Telepsychiatria jest równie dobrą metodą dostarczania wiedzy rodzinie pacjenta, jak bezpośredni kontakt ze specjalistą.

Reklama

Telepsychiatria polega na użyciu telekomunikacji, komputera i Internetu do udzielania przez lekarzy psychiatrów pomocy swoim pacjentom. Eadbhard O'Callaghan z University College w Dublinie (Iralndia) i współpracownicy przeprowadzili niedawno badania z udziałem kilkudziesięciu krewnych osób chorych na schizofrenię i podobne zaburzenia umysłowe.

Zostali oni losowo przypisani do dwóch grup. Pierwsza z nich otrzymywała informacje na temat choroby psychicznej występującej u ich krewnego za pośrednictwem nowoczesnych technik takich jak Internet, a druga była edukowana przez terapeutę w czasie wizyt w poradni.

Jak podano w lipcowo-sierpniowym numerze czasopisma „European Psychiatry”, na początku eksperymentu obydwie grupy charakteryzowały się takim samym poziomem wiedzy o schizofrenii. Po upływie 6 tygodni ilość nowych informacji zdobytych przez uczestników nie zależała od tego, na jakiej drodze był zdobywał wiadomości dany bliski osoby z zaburzeniami spektrum schizofrenii.

Tematami „sesji edukacyjnych" były: stawianie diagnozy, objawy i zachowanie pacjenta, wczesne sygnały zagrażającego nawrotu choroby, konieczność podawania leków i sposób ich działania, rehabilitacja, obciążenie rodziny problemami chorego oraz to, jak szukać pomocy u specjalistów.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • European Psychiatry 2011; 26: 302–304

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(3)
Komentarze