Zaloguj
Reklama

Schizofrenia, geny, aktywność mózgu

DNA
Fot. panthermedia
DNA
(0)

Czynniki genetyczne wywołujące schizofrenię przyczyną nieprawidłowości w funkcjonowaniu określonych części kory mózgowej.

Reklama

Termin “poznawanie społeczne” określa się zapamiętywanie, przechowywanie w pamięci, przypominanie i przetwarzanie przez umysł informacji dotyczących innych ludzi. Aby sprawdzić czy upośledzenie tego aspektu sprawności intelektualnej u chorych na schizofrenię jest wynikiem nieprawidłowości w działaniu określonych części mózgu, Mariët van Buuren z Uniwersytetu w Utrechcie (Holandia) i współpracownicy poddali niedawno badaniom kilkadziesiąt zdrowych bliźniąt pacjentów z tą chorobą i zbliżoną liczbę ludzi z rodzinami bez zaburzeń umysłowych.

Jak podano w internetowym numerze czasopisma „Biological Psychiatry” z 2 maja, pierwsza grupa uczestników eksperymentu w czasie oglądania obrazów wywołujących pobudzenie emocjonalne okazała się charakteryzować zwiększoną aktywnością w obrębie pewnych części mózgu. Były to: ciało migdałowate, hipokamp, środkowa kora przedczołowa, zakręt obręczy i środkowy zakręt skroniowy. Obrazy nie powodujące pobudzenia uczuciowego oddziaływały tak samo na mózgi bliźniąt pacjentów ze schizofrenią, jak na osoby mające rodzeństwo zdrowe psychiczne.

Wyniki te wskazują, że nieprawidłowości w reagowaniu określonych części kory mózgowej na wywołujące emocje bodźce są związane z genetycznymi czynnikami ryzyka wystąpienia omawianej choroby psychicznej. Oznacza to, że takie defekty są cechami wrodzonymi, a nie nabytymi wskutek zdarzeń i przeżyć doznanych przez pacjenta w ciągu jego życia.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Biological Psychiatry doi:10.1016/j.biopsych.2011.03.011

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze