Zaloguj
Reklama

Schizofrenia i inne zaburzenia psychotyczne oraz depresja - najwcześniej obserwowane objawy

Ból głowy
Fot. ojoimages
Ból głowy
(0)

Pierwszymi objawami zaburzeń psychotycznych są utrata energii i problemy z koncentracją, natomiast depresji - smutek i izolacja społeczna.

Reklama

Wczesna identyfikacja pierwszych objawów danej choroby zwiększa szanse na jej wyleczenia a przynajmniej na zmniejszenie jej negatywnych następstw. Anita Riecher-Rössler z Uniwersytetu w Bazylei (Szwajcaria) i współpracownicy poddali niedawno badaniom ponad sto osób, spośród których większość była obciążona podwyższonym ryzykiem zaburzeń umysłowych, inni mieli pierwszorazową psychozę a reszta była chora na depresję i stanowiła tzw. grupę kontrolną.

Jak podano w internetowym wydaniu czasopisma „Early Intervention in Psychiatry” z 5 marca, ludzie zagrożeni chorobą psychiczną lub będący w stanie pierwszego epizodu psychozy zaobserwowali pierwsze objawy i oznaki średnio 5 do 6 lat przed przeprowadzeniem z nimi wywiadu. W pierwszej z wyżej wymienionych grup były to przede wszystkim: utrata energii i problemy z koncentracją. Pacjenci z depresją najwcześniej dostrzegali u siebie obniżenia nastroju i izolacji społecznej.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze