Zaloguj
Reklama

Schizofrenia i inne zaburzenia psychotyczne - przyczyny ruchów mimowolnych

Drażniące dźwięki
Fot. ojoimages
Drażniące dźwięki
(5)

U zdrowych ludzi, którzy chociaż raz w życiu doznali przeżyć psychotycznych, występują bardziej nasilone ruchy mimowolne.

Reklama

Zaburzenia w działaniu prążkowia (części mózgu odpowiedzialnej za m.in. planowanie i sterowanie skurczów mięśni szkieletowych) mogą prowadzić do tzw. spontanicznych dyskinez (nieprawidłowych ruchów niezależnych od woli danej osoby). Objaw ten występuje u wielu pacjentów z zaburzeniami psychotycznymi. Vijay Mittal z Uniwersytetu Colorado w Boulder (USA) i współpracownicy przeprowadzili niedawno badania z udziałem ponad stu zdrowych ludzi.

Jak podano w listopadowym numerze czasopisma „Schizophrenia Research”, 40 procent badanych osób doświadczyło przynajmniej raz w życiu przeżyć o charakterze psychotycznym. Były to wywołane różnymi troskami i obawami nietypowe wrażenia słuchowe, doznania paranoiczne oraz niepewność, czy te doświadczenia są odbiciem rzeczywistości, czy też nie.

Takie osoby charakteryzowały się częstszym występowaniem i większym nasileniem spontanicznych dyskinez niż ludzie, którzy nie zadeklarowali ani jednego „anormalnego” przeżycia. Odkrycie to pozwala lepiej zrozumieć mechanizmy odpowiedzialne za występowanie objawów zaburzeń psychotycznych inne niż urojenia czy omamy.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze