Zaloguj
Reklama

Schizofrenia i zaburzenia afektywne dwubiegunowe - gdy nie pomagają standardowe leki

Zażywanie tabletek
Fot. panthermedia
Zażywanie tabletek
(5)

Kwas acetylosalicylowy, celekoksyb, estrogen/raloksifen, folian, minocyklina, mirtazapina, kwasy omega-3, pramipeksol oraz pregnenolon pomagają chorym na schizofrenię i ChAD.

Reklama

Pomimo wprowadzenia w ostatnich latach dużej ilości nowych leków przeciwpsychotycznych skuteczność leczenia za ich pomocą schizofrenia i zaburzeń afektywnych dwubiegunowych pozostaje w dalszym ciągu niezadowalająca. E.F. Torrey z Instytutu Badań Medycznych Stanleya w Chevy Chase (USA) i J.M. Davis z Uniwersytetu Illinois w Chicago podsumowali niedawno wyniki trwającej ponad dziesięć lat własnej praktyki w leczeniu tych chorób i niedawno przeprowadzony przegląd literatury naukowej.

W publikacji w styczniowym numerze czasopisma „Clinical Schizophrenia & Related Psychoses” badacze podali dziewięć przykładów leków stosowanych przeciwko innym chorobom, które pomagają również w łagodzeniu objawów schizofrenii i choroby afektywnej dwubiegunowej. Są to: kwas acetylosalicylowy, celekoksyb, estrogen/raloksifen, kwas foliowy, minocyklina, mirtazapina, kwasy tłuszczowe omega-3, pramipeksol oraz pregnenolon. W odniesieniu do wszystkich wyżej wymienionych substancji istnieją dowody skuteczności łagodzenia zaburzeń psychotycznych, brakuje jednak rozstrzygających prób klinicznych ze względu na co najwyżej umiarkowane wsparcie firm farmaceutycznych.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze