Zaloguj
Reklama

Schizofrenia – jak rozpoznać prodromy psychozy?

Ból głowy
Fot. ojoimages
Ból głowy
(4)

Kwestionariusz Prodromalny PQ-B skutecznym narzędziem diagnostycznym.

Reklama

W przypadku wielu chorób przed wystąpieniem charakterystycznych dla nich objawów można zaobserwować tak zwane prodromy (symptomy wczesne, nieswoiste). W przypadku schizofrenii są to: wycofanie społeczne, drażliwość i dysforia (wyolbrzymianie niektórych bodźców prowadzące do wybuchów złości lub agresji).

Rachel Loewy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco i współpracownicy przeprowadzili niedawno badania z udziałem ponad stu nastolatków i młodych dorosłych przyjętych na obserwację do klinik psychiatrycznych tej uczelni. Zgodnie z publikacją w czerwcowym numerze czasopisma „Schizophrenia Research” narzedzie diagnostyczne określane jako Kwestionariusz Prodromalny (ang. Prodromal Questionnaire, w skrócie PQ-B) okazało się być skuteczną pomocą w wykrywaniu takich objawów.

Umożliwił on także odróżnianie fazy symptomów nieswoistych od pełnoobjawowej psychozy. Badacze zastrzegają jednak, że niezbędną częścią diagnostyki pacjentów z zaburzeniami psychotycznymi pozostaje przeprowadzony przez lekarza specjalistę wywiad z pacjentem.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Schizophrenia Research, Volume 129, Issue 1, June 2011, Pages 42-46

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(4)
Komentarze