Schizofrenia - korzyści z komputerowego treningu procesów poznawczych

Trening procesów poznawczych pozwala na lepsze rozróżnianie złudzeń od rzeczywistości.
Jednym z aspektów funkcjonowania umysłu, który ulega upośledzeniu u osób chorych na schizofrenię, jest monitorowanie rzeczywistości (ang. reality monitoring, RM) – zdolność do rozróżniania wytworów własnego mózgu od elementów świata obiektywnego. Karuna Subramaniam i współpracownicy z Uniwersytetu Kalifornii w San Francisco przeprowadzili niedawno badania z udziałem pacjentów z tym zaburzeniem umysłowym.
Jak podano w wydaniu czasopisma „Neuron” z 23 lutego, chorzy przypisani na drodze losowania do grupy korzystającej z osiemdziesięciogodzinnego treningu procesów poznawczych wykorzystującego komputer zaczęli znacznie lepiej radzić sobie z monitorowaniem rzeczywistości niż ci, którym pozwolono grać w gry komputerowe.
Wyniki te odpowiadały różnym poziomom aktywności części mózgu o nazwie środkowa kora przedczołowa w trakcie trwania badań oraz różnicom w sprawności radzenia sobie w sytuacjach społecznych po upływie 6 miesięcy. Zdaniem naukowców odpowiednio zaprojektowany trening komputerowy powinien zapewnić lepszą jakość życia osobom chorym na schizofrenię.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- Neuron, Volume 73, Issue 4, 23 February 2012, Pages 842–853