Zaloguj
Reklama

Schizofrenia obniża sprawność umysłową.

Współautorzy: Eugenia Kravariti
Migrena
Fot. ojoimages
Migrena
(0)

Chorzy na schizofrenię charakteryzują się mniejszą prędkością przetwarzania informacji i wykonywania zadań sprawdzającyh funkcje wykonawcze.

Reklama

Ważnym elementem wysiłków zmierzających do dokonania sensownej klasyfikacji podtypów schizofrenii jest ustalenie wspólnych cech charakteryzujacych funkcjonowanie neuropoznawcze danego pacjenta. Eugenia Kravariti z King’s College w Londynie i współpracownicy poddali niedawno badaniom ponad sto osób z pierwszym epizodem psychozy i kilkuset zdrowych przedstawicieli grupy kontrolnej.

Zgodnie z publikacją w październikowym numerze czasopisma "British Journal of Psychiatry" chorzy na schizofrenię okazali się gorzej wykonywać zadania sprawdzające funkcje wykonawcze i prędkość przetwarzania. Z drugiej strony nie odnotowano różnic pomiędzy obiema grupami uczestników badań odnośnie percepcji lub pamięci wzrokowej i przestrzennej. Zdaniem autorów badań odpowiednimi podstawami do przeprowadzenia klasyfikacji podtypów schizofrenii są: obecna wartość współczynnika inteligencji danego pacjenta i to, czy wykazuje ona tendendencję malejącą.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • British Journal of Psychiatry 2009; 195: 336–345

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze