Zaloguj
Reklama

Schizofrenia, PTSD i zaburzenia nastroju a choroby serca

Wykres EKG
Fot. ojoimages
Wykres EKG
(5)

Antypsychotyki II generacji zwiększają ryzyko chorób serca.

Reklama

Choroba niedokrwienna serca jest najczęstszą przyczyną śmierci w większości krajów rozwiniętych. Do jej czynników ryzyka należą miedzy innymi: nadwaga, cukrzyca, nadciśnienie i podwyższone poziomy cholesterolu oraz trójglicerydów, które częściej występują u pacjentów ze schizofrenią i innymi zaburzeniami psychicznymi.

Hua Jin z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego (USA) i współpracownicy poddali niedawno badaniom ponad stu pacjentów w wieku ponad 40 lat otrzymujących leki antypsychotyczne II generacji, którzy wcześniej nie mieli problemów kardiologicznych ani udaru mózgu.

Jak podano w lutowym numerze czasopisma „Schizophrenia Research”, ryzyko choroby niedokrwiennej serca okazało się być podwyższone u 79% chorych na schizofrenię, 72% - na
zespół stresu pourazowego (PTSD), 61% - na zaburzenia nastroju z towarzyszącą psychozą i 11% - na otępienie. Wyniki te wskazują na wagę odpowiedniej profilaktyki i odpowiedniego leczenia chorób zmniejszających oczekiwaną długość życia pacjentów z zaburzeniami umysłowymi.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze