Zaloguj
Reklama

Schizofrenia – w poszukiwaniu metod rozpoznawania

Praca w laboratorium
Fot. ojoimages
Praca w laboratorium
(5)

Jedynym zaburzeniem psychotycznym z podwyższonym poziomem proliny jest schizofrenia.

Reklama

Schizofrenia i inne choroby charakteryzujące się występowaniem psychoz zwiększonym ryzykiem tzw. zespołu metabolicznego. Ten ostatni termin oznacza współistnienie otyłości brzusznej i co najmniej dwóch innych odchyleń: podwyższonego poziomu glukozy, cholesterolu lub trójglicerydów we krwi względnie nadciśnienia tętniczego.

Matej Orešič z Centrum Badan Technicznych VTT w Espoo (Finlandia) i współpracownicy przeprowadzili niedawno badania z udziałem kilkuset osób chorych na schizofrenię i inne zaburzenia prowadzące do stanów psychotycznych oraz zbliżoną zdrowych ludzi stanowiących tzw. grupę kontrolną.

Jak podano w marcowym numerze czasopisma „Genome Medicine”, jedynie pacjenci z wyżej wymienią chorobą okazali się charakteryzować nieprawidłowościami w przebiegu procesów regulacji poziomu glukozy i nadmiernym poziomem proliny – jednego z aminokwasów. Wynik daje nadzieję na opracowanie skutecznych metod diagnozowania schizofrenii. Badania tego typu mogą się również okazać przydatne w badaniu ryzyka różnych zaburzen umysłowych, kontroli ich przebiegu i wyników leczenia.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze