Zaloguj
Reklama

Schizofrenia – w poszukiwaniu przyczyn obniżenia sprawności językowej

Mózg
Fot. panthermedia
Mózg
(0)

Chorzy na schizofrenię charakteryzują się osłabionymi powiązaniami części mózgu odpowiedzialnych za słyszenie i sprawność językową.

Reklama

Osoby chore na schizofrenię mają problemy z tworzeniem i rozumieniem wypowiedzi – zarówno ustnych, jak i pisemnych. Edith Liemburg z Uniwersytetu w Groningen (Holandia) i współpracownicy przeprowadzili niedawno badania z udziałem 45 pacjentów z omawianym zaburzeniem umysłowym i 30 zdrowych osób stanowiących tzw. grupę kontrolną.

Zgodnie z publikacją w internetowym wydaniu czasopisma „Schizophrenia Research” z 8 stycznia chorzy na schizofrenię okazali się charakteryzować osłabionymi powiązaniami funkcjonalnymi pomiędzy częściami mózgu odpowiedzialnymi za słyszenie i sprawność językową. Z drugiej strony u takich pacjentów fragmenty kory mózgowej związane z mową i pisaniem w większym stopniu „współpracowały” z tymi, które są powiązane z koncentracją uwagi.

Co ciekawe, nasilenie objawów schizofrenii, w tym również omamów słuchowych, nie miało wpływu na siłę wyżej opisanych powiązań pomiędzy różnymi fragmentami mózgu. Wyniki omawianych badań stanowią prawdopodobne wytłumaczenie problemów z rozumieniem i tworzeniem wypowiedzi językowych przez osoby z omawianym zaburzeniem umysłowym.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Schizophrenia Research, doi.org/10.1016/j.schres.2011.12.003

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze