Zaloguj
Reklama

Schizofrenia, wgląd, późne dyskinezy

Tabletki
Fot. ojoimages
Tabletki
(0)

Brak świadomości ruchów mimowolnych nie ma związku z wiedzą, że jest się chorym na schizofrenię.

Reklama

Długotrwałe przyjmowanie leków przeciwpsychotycznych może wywołać tzw. późne dyskinezy (mimowolne wykrzywianie twarzy, wysuwanie języka, mlaskanie, mimowolne ruchy warg, szybkie ruchy rąk i nóg). R. Emsley i współpracownicy z Uniwersytetu Stellenbosch koło Kapsztadu (RPA) poddali niedawno badaniom ponad stu chorych na schizofrenię.

Zgodnie z publikacją w lipcowo-sierpniowym numerze czasopisma „European Psychiatry” trochę więcej niż połowa pacjentów nie wiedziała, że występują u nich późne dyskinezy. Prawie trzy czwarte badanych osób charakteryzowało się co najmniej łagodnym osłabieniem wglądu (świadomości, że jest się chorym psychicznie).

Pomimo to niewiedza odnośnie pojawiania się mimowolnych ruchów twarzy i kończyn nie była w znaczący sposób częstsza u pacjentów niezdających sprawy z występowania u nich schizofrenii. Oba te zjawiska zdaniem naukowców mogą być związane z objawami zdezorganizowania (niespójnością lub absurdalnością zachowania, nieodpowiedniością względnie brakiem reakcji emocjonalnych oraz zwiększoną wrażliwością na bodźce wewnętrzne przy słabszym reagowaniu na informacje docierające z zewnątrz organizmu).

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • European Psychiatry 2011; 26: 293–296

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze