Zaloguj
Reklama

Schizofrenia – wpływ rozpoznawania emocji na podejmowanie decyzji

Pieniądze
Fot. medforum
Pieniądze
(0)

Pacjenci ze schizofrenią gorzej radzą sobie z przyjmowaniem propozycji innych osób.

Reklama

Chorzy na schizofrenię mają problemy z rozpoznawaniem emocji innych ludzi i funkcjonowaniem w społeczeństwie. Gabor Csukly z Uniwersytetu Semmelweisa w Budapeszcie i współpracownicy poddali niedawno badaniom kilkudziesięciu takich pacjentów i zbliżoną liczbę zdrowych ludzi stanowiących tzw. grupę kontrolną.

Uczestniczyli oni w grze polegającej na podejmowaniu decyzji, jak podzielić pewną sumę pieniędzy w sposób zaproponowany przez prowadzącego eksperyment. Odrzucenie oferty badacza powodowało, że żaden z uczestników nie otrzymywał tej kwoty.

Zgodnie z publikacją w numerze czasopisma „Psychiatry Research” z 15 maja pacjenci ze schizofrenią częściej niż zdrowe osoby zgadzały się na nieuczciwe sposoby podziału proponowanych pieniędzy. Sytuacja wyglądała odwrotnie w przypadku „sprawiedliwych” ofert.

Tylko ludzie zdrowi psychicznie podejmowali decyzję w sposób związany z wyraz twarzy prowadzącego eksperyment eksperyment. Wynik ten wskazuje, że pacjenci ze schizofrenią gorzej funkcjonują w codziennym życiu między innymi z powodu problemów z rozpoznawaniem emocji innych osób.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Psychiatry Research 2011; 187: 11–17

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze