Zaloguj
Reklama

Schizofrenia – wpływ stresu na jakość życia

Nauka
Fot. ojoimages
Nauka
(4)

Słabsze reagowanie na hormon stresu pomaga osiągnąć lepsza jakość życia.

Reklama

Pacjenci ze schizofrenią charakteryzują się odmiennymi i mniej skutecznymi sposobami radzenia sobie ze stresem, co skutkuje obniżeniem odczuwanej przez nich jakości życia. Suzanne King z Uniwersytetu McGill w Montrealu (Kanada) i współpracownicy poddali niedawno badaniom kilkudziesięciu takich pacjentów i zbliżoną liczbę zdrowych osób stanowiących tzw. grupę kontrolną.

Jak podano w majowym numerze czasopisma „Schizophrenia Research”, badacze stwierdzili, że pacjenci ze schizofrenią słabiej reagujący na wzrost poziomu kortyzolu (tzw. hormonu stresu) we krwi charakteryzowali się wyższą jakością życia. Parametr ten przyjmował tym większe wartości, im w większym stopniu chorzy ze zmniejszoną wrażliwością na omawianą substancję stosowali się do proponowanych im zasad radzenia sobie ze stresem.

W przypadku pacjentów z normalnym poziomem reagowania na kortyzol reguły takie wręcz utrudniały im właściwe postępowanie w trudnych sytuacjach. Uzyskane wyniki mogą przyczynić się do opracowania metod pomocy chorym na schizofrenię w radzeniu sobie ze stresem i poprawy jakości ich życia.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Schizophrenia Research Volume 128, Issues 1-3, May 2011, Pages 23-29

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(4)
Komentarze