Schizofrenia, zaburzenia schizotypowe i schizoafektywne a objawy depresji

Obniżony nastrój u pacjentów z zaburzeniami psychotycznymi nie jest wynikiem tych chorób ani skutkiem farmakoterapii.
U wielu osób chorych na zaburzenia psychotyczne występują objawy obniżonego nastroju. Jaime Galan z Uniwersytetu Autonomicznego w Barcelonie (Hiszpania) i współpracownicy przebadali niedawno prawie stu leczących się w poradniach zdrowia psychicznego pacjentów ze schizofrenią, zaburzeniami schizotypowymi i schizoafektywnymi.
Jak podano w lutowym wydaniu czasopisma „Comprehensive Psychiatry”, objawy depresji wykryto u 31 procent uczestników tych badań. Nasilenie symptomów negatywnych (deficytowych) było tym większe, im silniej obniżony nastrój miał dany pacjent. Objawy pozytywne (wytwórcze), wgląd (świadomość tego, że jest się chorym i trzeba poddać się leczeniu), ruchy mimowolne i sztywność mięśni nie miały związku z depresją. Akatyzja (przymus ciągłego ruchu) jedynie w niewielkim stopniu była uzależniona od tego, czy dany pacjent miał obniżony nastój, czy też nie.
Wyniki te wskazują, że depresja u chorych na schizofrenię, zaburzenia schizotypowe i schizoafektywne nie jest wynikiem objawów tych chorób (być może z wyjątkiem symptomów negatywnych) ani skutkiem ubocznych leków przeciwpsychotycznych.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- Comprehensive Psychiatry, Volume 53, Issue 2, February 2012, Pages 145–151
Adres www źródła:
Kategorie ICD:
- Dystymia
- Epizod depresyjny
- Parkinsonizm wtórny wywołany innymi lekami
- Schizofrenia
- Zaburzenia depresyjne nawracające
- Zaburzenia schizoafektywne
- Zaburzenie typu schizofrenii (schizotypowe)