Zaloguj
Reklama

Składowe gniewu

Złość
Fot. Panthermedia
Złość
(2)

Naukowcy podejmując się badań nad gniewem, mieli świadomość iż jest to emocja, którą niezwykle ciężko poddać racjonalnej i obiektywnej ocenie. Wyodrębnili oni jednak elementy, które są składowymi gniewu. Po pierwsze, to inne osoby a po drugie, nasza ocena sytuacji, która miała miejsce.

Reklama

Gniew należy do emocji, której każdy z nas doświadczył i doskonale zdajemy sprawę z tego, iż ciężko poddać go racjonalnej analizie. W wyniku badań, jakie naukowcy przeprowadzali nad gniewem, zauważono że jest on efektem zdarzeń interpersonalnych, czyli powodem naszego gniewu najczęściej są inni ludzie a nie przedmioty czy inne, nieożywione elementy naszego otoczenia. Kolejnym elementem składowym na powstanie w nas tej emocji jest nasza ocena oraz interpretacja naszego środowiska społecznego.

Bardzo wiele zależy od tego w jaki sposób podejdziemy do sytuacji, co oznacza, że jeśli spotkało nas coś nieprzyjemnego, a my umiejscowimy winę za całą sytuację w innej osobie, najpewniej doprowadzimy do rozwoju gniewu.[1]

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • [1] „Psychologia moje hobby” J. C. Berryman, Gdańsk 2008

Reklama
(2)
Komentarze