Zaloguj
Reklama

Skuteczność doradztwa telefonicznego w leczeniu depresji

Skuteczność doradztwa telefonicznego w leczeniu depresji
Fot. iStock
(5)

Jak podaje portal internetowy Medline Plus, doradztwo telefoniczne może przynieść korzyści ludziom ciepiącym na depresję.
 

Reklama

Badania opublikowane w kwietniowym numerze Journal of Consulting and Clinical Psychology pozwoliły stwierdzić, że jeżeli pacjenci otrzymywali krótką psychoterapię przez telefon wkrótce po tym, jak zaczęli przyjmować leki przeciwdepresyjne, silne efekty pozytywne, takie jak poprawa w ich objawach depresyjnych i satysfakcja z ich opieki, trwały przez 18 miesięcy po pierwszej poradzie telefonicznej.

To są największe dotychczas przeprowadzone badania psychoterapii telefonicznej - wzięło w nich udział 400 pacjentów. Ponadto są to pierwsze badania łącznej efektywności terapii telefonicznej i leczenia lekami antydepresyjnymi. 18 miesięcy po pierwszej sesji 77 procent pacjentów, którzy byli poddani terapii telefonicznej, informowało, że ich depresja była "znacznie" lub "bardzo" zredukowana, w porównaniu z 63 procentami pacjentów, którzy otrzymali zwykłą pomoc. Planuje się dalsze badania, w tym porównanie doradztwa telefonicznego z osobistym.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Jacek Przybyło

Źródło tekstu:

  • MedLine

Adres www źródła:


Reklama
(5)
Komentarze