Zaloguj
Reklama

Spacer w parku korzystny dla osób z depresją

Autorzy: Anna Pyka
Spacer w lesie
Fot. ojoimages
Spacer w lesie
(4)

Spacer w parku może mieć korzyści psychologiczne dla osób cierpiących na depresję. Naukowcy z Kanady i USA odkryli obiecujące dowody, że spacer w parku może dostarczyć pewnych korzyści poznawczych pacjentom z depresją.

Reklama

Badanie to jest jednym z pierwszych, przeprowadzonych w celu oceny wpływu różnych środowisk przyrodniczych, na funkcje poznawcze oraz nastrój osób cierpiących na ciężką depresję.

Wyniki wykazały, że pacjenci w depresji klinicznej wykazywali wyższą wydajność pamięci po spacerze wśród przyrody, w porównaniu do spaceru w ciężkim środowisku miejskim. Badacze podkreślają, że spacer może być traktowany jedynie jako czynnik wspomagający leczenie. Nie jest zamiennikiem dla sprawdzonych metod leczenia depresji.

Ludzie koncentrują się lepiej po spędzeniu czasu wśród przyrody lub oglądaniu scen z natury. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, iż ludzie przebywając w spokojnym otoczeniu przyrody, nie są bombardowani przez zewnętrzne zakłócenia, które nieubłaganie nadwyrężają pracę pamięci i systemów uwagi.

Uczestnicy wykazują 16% wzrost zainteresowania i funkcjonowania pamięci operacyjnej po spacerze w otoczeniu przyrody, w stosunku do miejskich spacerów. Jednak interakcja z naturą nie łagodzi nastrojów depresyjnych do zauważalnego stopnia, nawet w porównaniu ze specerem w środowisku miejskim.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Journal of Affective Disorders, 2012; DOI: 10.1016/j.jad.2012.03.012

Kategorie ICD:


Reklama
(4)
Komentarze