Zaloguj
Reklama

Społeczna kampania edukacyjna „Schizofrenia – Otwórzcie Drzwi” rozpoczęta

Autorzy: Janusz Berger
Społeczna kampania edukacyjna „Schizofrenia – Otwórzcie Drzwi” rozpoczęta
Fot. medforum
(0)

Warszawa, 31 lipca 2003 – Polskie Towarzystwo Psychiatryczne (PTP) we współpracy ze Światowym Partnerem Programu „Schizofrenia – Otwórzcie Drzwi” (SOD) firmą Eli Lilly, rozpoczęli przygotowania do obchodów II Ogólnopolskiego Dnia Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię, które odbędą się 14 września 2003 roku w Warszawie oraz w kilkunastu największych miastach Polski, w ramach Światowego Programu „Schizofrenia – Otwórzcie Drzwi”.

Reklama
Informacja prasowa

SPOŁECZNA KAMPANIA EDUKACYJNA
SCHIZOFRENIA – OTWÓRZCIE DRZWI” ROZPOCZĘTA


Warszawa, 31 lipca 2003 – Polskie Towarzystwo Psychiatryczne (PTP) we współpracy ze Światowym Partnerem Programu „Schizofrenia – Otwórzcie Drzwi” (SOD) firmą Eli Lilly, rozpoczęli przygotowania do obchodów II Ogólnopolskiego Dnia Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię, które odbędą się 14 września 2003 roku w Warszawie oraz w kilkunastu największych miastach Polski, w ramach Światowego Programu „Schizofrenia – Otwórzcie Drzwi”. Jak wynika z ostatnio przeprowadzonego badania „Postawy młodych Polaków wobec osób chorych na schizofrenię”, którego wyniki zostały przedstawione przez prof. Jacka Wciórkę z PTP, młodzi ludzie – mimo, że deklarują otwartość wobec chorych – o schizofrenii wiedzą bardzo mało lub nic, a to właśnie oni znajdują się w grupie najwyższego ryzyka. Dlatego tegoroczna kampania będzie dedykowana młodym ludziom, gdyż to właśnie od ich akceptacji zależy udana reintegracja ich chorych rówieśników ze społeczeństwem.

Badanie „Postawy młodych Polaków wobec osób chorych na schizofrenię” zostało przeprowadzone w lipcu 2003 r. przez TNS OBOP na zlecenie Światowego Partnera Programu „Schizofrenia – Otwórzcie Drzwi” firmy Eli Lilly. Badanie, pokazało, że stosunek młodych Polaków w wieku 15-35 lat do osób chorych na schizofrenię, to złożona kombinacja deklarowanej otwartości i chęci pomocy z niewiedzą, błędnymi wyobrażeniami i stereotypami.
77% respondentów zgadza się z twierdzeniem, że chorym psychicznie należy się akceptacja, 57% deklaruje chęć pomocy komuś, kto zachorował na schizofrenię, w powrocie do normalnego życia, a 93% nie miałoby nic przeciwko zamieszkaniu w sąsiedztwie osoby chorej. Jednocześnie jednak 63% młodych ludzi uważa, że każdy chory powinnien mieć odpowiedni wpis w dokumencie tożsamości, a 61% odmawia osobom cierpiącym na schizofrenię prawa do prowadzenia samochodu.

- Z badań wyłania się powszechny brak wiedzy na temat wieku największego ryzyka zachorowania i samej choroby. Młodzi ludzie nie mają świadomości, że schizofrenia dotyka przede wszystkim ich rówieśników. Panuje wsród nich przekonanie, że schizofrenia jest chorobą głównie osób starszych, a przecież większość zachorowań, to znaczy 60% następuje przed 30 rokiem życia. Aż 26% młodych ludzi nie wie nic o schizofrenii, a tylko 10% potrafi wymienić prawidłowo jej objawy - powiedział prof. Jacek Wciórka, Kierownik I Kliniki Psychiatrycznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii.

Pocieszający jest fakt, że młodzi ludzie nie boją się chorych i choroby. Chcą o niej wiedzieć więcej, a wiedzę najchętniej czerpaliby z mediów (49% z telewizji, 43% z prasy, 26% z Internetu i 20% z radia).

Dlatego do tegorocznych obchodów Światowego Programu „Schizofrenia – Otwórzcie Drzwi” organizatorzy zaprosili młodych ludzi, zarówno zdrowych jak i chorych. W czasie wakacyjnych warsztatów grupy integracyjne młodzieży ułożą hasło tegorocznej kampanii, stworzą plakat i skomponują motyw muzyczny. Pracami nad hasłem pokierują: dr Joanna Meder – Mazowiecki Koordynator Programu SOD, prof. Jerzy Bralczyk z Uniwersytetu Warszawskiego oraz aktor Andrzej Chyra; pracami nad plakatem: dr Maria Pałuba ze Stowarzyszenia „Amici di Tworki” i malarka Agata Bogacka oraz Aneta Grzeszczykowska i Jan Smaga - graficy; natomiast motyw muzyczny powstanie pod kierownictwem profesora Aleksandra Araszkiewicza – Kujawskiego-Pomorskiego Koordynatora Programu oraz Macieja Miecznikowskiego – lidera zespołu muzycznego „Leszcze”. Wynik prac trzech grup roboczych zostanie zaprezentowany w czasie konferencji prasowej 4 września 2003 roku rozpoczynającej tegoroczną kampanię w mediach i na ulicach kilkudziesięciu miast i miasteczek.

- Udział w obchodach Pierwszego Dnia Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię był ogromnym przełomem w moim życiu. Udzieliłam wtedy kilku wywiadów telewizyjnych, wystąpiłam w programie, który w całości poświęcono schizofrenii. Kiedy było już po wszystkim, cała moja rodzina i sąsiedzi gratulowali mi odwagi, byli pod wrażeniem tego, co zrobiłam. Teraz widzę, że ten dzień otworzył nam „drzwi” na nowe możliwości, ale przede wszystkim otworzył oczy ludzi na nas i naszą chorobę – powiedziała Agnieszka Ejsmont z warszawskiego Klubu Pacjenta „Amicus”.

Obchody II Ogólnopolskiego Dnia Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię odbędą się 14 września na Nowym Świecie w Warszawie oraz na centralnych placach i ulicach Krakowa, Gdańska, Lublina i wielu innych miast. Wydarzenie będzie miało charakter happeningu artystycznego, a w jego kulminacyjnym momencie nastąpi przejście Komitetu Honorowego oraz młodych ludzi, artystów, polityków i mieszkańców Warszawy przez symboliczne drzwi.

W skład Komitetu Honorowego II Ogólnopolskiego Dnia Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię weszli: Leszek Sikorski - Ministra Zdrowia, Krystyna Łybacka – Minister Edukacji Narodowej i Sportu, Jolanta Banach – Pełnomocnik Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych, prof. Norman Sartorius – Światowy Koordynator Programu, prof. Lech Kaczyński – Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Marek Balicki – Senator RP, prof. Stanisław Pużyński – Krajowy Konsultant ds. Psychiatrii, prof. Irena Namysłowska – Krajowy Konsultant ds. Psychiatrii Dzieci i Młodzieży, prof. Jacek Bomba – Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, dr Andrzej Cechnicki – Krajowy Koordynator Programu, dr Joanna Meder – Mazowiecki Koordynator Programu SOD, prof. Aleksander Araszkiewicz – Kierownik Kliniki Psychiatrii Akademii Medycznej w Bydgoszczy, prof. Jacek Wciórka – Kierownik I Kliniki Psychiatrii w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, dr Maria Pałuba – Prezes Stowarzyszenia „Amici di Tworki”, Agnieszka Ejsmont – Przewodnicząca Klubu Pacjenta „Amicus”, Andrzej Warot – Prezes Związku Stowarzyszeń Rodzin i Opiekunów Osób Chorych „PolFamilia”, Maciej Miecznikowski – lider zespołu muzycznego „Leszcze” oraz Richard Davies – Dyrektor Generalny Eli Lilly Polska.
 

# # #


Na całym świecie jest pięćdziesiąt milionów osób cierpiących na schizofrenię, w tym ponad czterysta tysięcy w Polsce. Choroba dotyka przede wszystkim młode kobiety i mężczyzn w wieku ok. 15 - 35 lat. Ludzie chorzy na schizofrenię spotykają się codziennie z niechęcią i brakiem zrozumienia. Zamykają się przed nimi drzwi pracodawców, przyjaciół, a czasami nawet drzwi rodziny. Mają mniejsze szanse na małżeństwo, posiadanie domu, na szczęśliwe życie. Z myślą o nich siedem lat temu ruszył Program „Schizofrenia – Otwórzcie Drzwi”, w ramach którego 14 września odbędzie się II Ogólnopolski Dzień Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię. Wydarzenie uzyskało patronaty: Ministra Zdrowia, Ministra Edukacji Narodowej i Sportu oraz Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

Dodatkowych informacji udziela Biuro Prasowe Programu „Schizofrenia – Otwórzcie Drzwi”;
Janusz Berger, 0 601 155 581, [email protected]

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze