Zaloguj
Reklama

Sposoby na długi sen

Autorzy: OKK! PR
Spokojny sen
Fot. panthermedia
Spokojny sen
(0)

Trudności z zasypianiem stały się niestety dość powszechne. Powody, dla których trudno nam zasnąć lub wybudzamy się w nocy,  pozostają wciąż w obrębie zainteresowań wielu naukowców. Próbując dotrzeć do sedna problemu, eksperci analizują, jak działa sen i co się dzieje, gdy nie śpimy wystarczająco dużo. Badania pokazują, że nocny wypoczynek jest niezwykle ważny, złożony i ma wpływ na praktycznie wszystkie układy organizmu. Sprawdziliśmy najważniejsze czynniki, które mogą pomóc nam zasnąć i jak najdłużej spać „snem sprawiedliwego”.

Reklama

Każdy z nas chciałby budzić się wypoczęty i pełen energii o poranku. Niestety często pobudka nie należy do przyjemnych doświadczeń, a w ciągu dnia jesteśmy zmęczeni. Dlaczego? W wielu przypadkach dzieje się tak ze względu na niewłaściwą jakość wypoczynku, za którą odpowiadają fazy snu. Stres, niewłaściwy materac i złe nawyki sprawiają, że wstajemy zmęczeni i drażliwi. Długie zasypianie w nocy i krótszy czas snu powoduje także wolniejszy czas reakcji i zaburzenia koncentracji. Wiemy, że czasami trudno jest wyłączyć mózg. Jeśli zasypianie w nocy zajmuje ci wieczność, oto kilka popartych naukowo strategii, które możesz wypróbować, aby uzyskać zasłużony spokój.

Techniki oddechowe

Wykonywanie pogłębionych oddechów przed snem bardzo pomaga wyciszyć się pod koniec dnia. Rozluźnia ciało i odwraca uwagę od zmartwieńmówi Raman K. Malhotra, profesor neurologii w Washington University School of Medicine.

Nasz współczulny układ nerwowy — część autonomicznego układu nerwowego, która aktywuje reakcję organizmu na walkę lub ucieczkę — często staje się nadaktywna z powodu stresu związanego z szybkim tempem współczesnego stylu życia. Głębokie oddychanie łagodzi to, obniżając częstość akcji serca i ciśnienie krwi, regulując w ten sposób nasz układ nerwowy i reakcję walki lub ucieczkimówi Phyllis Zee, dyrektor Centrum Medycyny Okołodobowej i Snu Northwestern University.

Trzymaj się z dala od elektroniki

Wielu z nas kończy dzień sprawdzaniem mediów społecznościowych, może to jednak wydłużyć czas potrzebny do zaśnięcia. Używanie telefonu angażuje umysł i czyni go bardziej aktywnym, ale jest jeszcze jeden powód, dla którego może przeszkadzać ludziom w zasypianiu. Melatonina, hormon, który reguluje cykle snu, jest wydzielana przez szyszynkę w odpowiedzi na ciemność. Jednak większość urządzeń emituje niebieskie światło, przeszkadzając ciału zasnąć. Zmniejszenie ekspozycji na niebieskie światło w nocy pomoże nie tylko łatwiej zasnąć, ale także zapewnić lepszy sen.

Opracuj rutynę ćwiczeń w ciągu dnia

Badania opublikowane w Journal of Physiotherapy wykazały, że uczestnicy, którzy przeszli program ćwiczeń fizycznych przez 10 do 16 tygodni, doświadczyli znacznie mniejszego opóźnienia snu niż grupa kontrolna. Regularne ćwiczenia w ciągu dnia zwiększyły również wydzielanie melatoniny, co, jak wiemy, pomaga w zasypianiu. Jednak nie wylewajmy „siódmych potów” zbyt późno wieczorem — najlepiej zakończmy fitness co najmniej 90 minut przed snem, ponieważ energiczne ćwiczenia mogą tymczasowo osłabić tzw. latencję snu, czyli czas po położeniu się łóżka i zgaszeniu światła, liczony do momentu zaśnięcia.

Relaksujące nawyki przed snem

Jednym z najlepszych sposobów walki z problemami ze snem jest wypracowanie właściwych nawyków, sprzyjających zasypianiu. Wzięcie gorącej kąpieli, wypicie filiżanki ciepłego mleka lub herbaty bezkofeinowej, pomoże uspokoić ciało i umysł. Relaksująca lektura, optymalna temperatura i wygodny materac, z pewnością nie zaszkodzą. Choć to tylko pięć elementów, wybraliśmy je tak, by naprawdę mogły poprawić to, jak będziemy czuć się po wstaniu z łóżka.

Piśmiennictwo

Informacja prasowa

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze