Zaloguj
Reklama

Sprawność umysłowa chorych na schizofrenię

Współautorzy: Suzanne Barrett
Sprawność umysłowa chorych na schizofrenię
Fot. medforum
(0)

Zgodnie z wynikami najnowszych badań pacjenci ze schizofrenią charakteryzuja się przeciętnie takimi samymi wartościami współczynnika inteligencji jak ci z chorobą dwubiegunową.

Reklama

Zaburzeniom psychicznym takim jak schizofrenia i psychoza maniakalno-depresyjna towarzyszą różne formy upośledzenia neuropoznawczego. Suzanne Barrett z Uniwerystetu Queen's w Belfaście (Irlandia Północna) i współpracownicy poddali niedawno badaniom kilkudziesięciu pacjentów z tymi chorobami i zbliżoną liczebnie grupę kontrolną osób zdrowych psychicznie.

Zgodnie z publikacją w lipcowym numerze czasopisma "British Journal of Psychiatry" chorzy na schizofrenię gorzej radzili sobie niż ludzie bez zaburzeń z zadaniami testowymi sprawdzającymi pamięć roboczą, werbalną i wzrokową, inhibicję odpowiedzi, płynność wypowiadania się i działanie spoidła wielkiego mózgu. Badania współczynnika inteligencji ujawniły brak róznic pod tym względem pomiędzy pacjentami z chorobą Bleulera a tymi z zaburzeniem dwubiegunowym. Pierwszemu epizodowi psychozy okaząły się często towarzyszyłyć problemy z działaniem pamięci, języka i funkcji poznawczych.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze