Zaloguj
Reklama

Sprawozdanie z obchodów XX-lecia istnienia Oddziału Psychiatrycznego w Szpitalu Śląskim w Cieszynie

Autorzy: Tekst i zdjęcia: Dr Katarzyna Buryan-Marosz
Mózg, układ nerwowy
Fot. Panthermedia
Mózg, układ nerwowy
(4)

14 czerwca 2013 roku w Szpitalu Śląskim w Cieszynie odbyła się uroczystość 20-lecia istnienia Oddziału Psychiatrycznego, połączona z konferencją naukową.

Reklama

Spotkanie otworzyła i jako pierwsza zabrała głos Dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie Anna Bednarska-Czerwińska. W swoim wystąpieniu podkreśliła wyraźnie fakt, że oddział psychiatryczny był bardzo potrzebny mieszkańcom regionu. Dzięki jego powstaniu nie byli już dłużej zmuszeni do dalekich podróży i podejmowania leczenia w odległych placówkach np. szpitalu psychiatrycznym w Rybniku.

Aktualnie oddział psychiatryczny w szpitalu ogólnym zapewnia pacjentom kompleksowość leczenia, pełną diagnostykę oraz dostęp do konsultacji specjalistów z innych dziedzin medycyny. Dodała, że zdaje sobie sprawę, że oddział ten jak i budynek sąsiedni w którym mieści się Oddział Dzienny i Poradnia Zdrowia Psychicznego pozostawione były na odległych pozycjach na liście planowanych remontów, dofinasowań, inwestycji, ale powstał program który dostrzega ten problem i wyraziła nadzieję, że znajdą się środki na wyposażenie i remont oddziału.

Historia oddziału została zaprezentowana na taśmie filmowej, by przedstawić zarówno wizerunki zasłużonych osób, jak też i ich dokonania dla psychiatrii Cieszynie. Ordynator Oddziału Dr Katarzyna Buryan –Marosz dotarła do tych wszystkich, którzy przyczynili się do powstania przed 20 laty oddziału psychiatrycznego w Cieszynie i od początku miały świadomość jak potrzebna jest praca na miejscu, w środowisku chorego, niemal w jego domu.
 

 

Uczestnicy obchodów XX-lecia istnienia Oddziału Psychiatrycznego w Szpitalu Śląskim
w Cieszynie 

Jako pierwszy na ekranie filmowym zabrał głos nestor wśród psychiatrów w Cieszynie Dr Wiesław Szmeja, który mówił o swoim doświadczeniu bycia w latach 70 -tych jedynym psychiatrą w powiecie, o tym jak trudno było pokonać opór rodzin przed wysyłaniem pacjentów do odległego o kilkadziesiąt kilometrów dużego szpitala psychiatrycznego, jak wielką ulgą było dla nich powstanie oddziału na miejscu w Cieszynie. Wspominał również o swoim poczuciu osamotnienia w środowisku lekarskim, ponieważ był jedynym na tym terenie wówczas lekarzem z tą specjalnością.

Inicjatorem powstania cieszyńskiej psychiatrii był ówczesny Dyrektor Szpitala Śląskiego dr n med. Maciej Krzanowski, kardiolog, w tamtym czasie senator aktywnie biorący udział w tworzeniu Ustawy o Ochronie Zdrowia Psychicznego. Mówił, że jako lekarz dostrzegał problem osób chorych psychicznie, a jednocześnie doskwierał mu fakt, że nie znajdowali oni miejsca w tutejszym szpitalu, musieli być kierowani do szpitala w Rybniku.
 

 

Dr Wiesław Szmeja
 

Również osobiste doświadczenie przyjaciela Doktora, którego syn od lat cierpiał na chorobę psychiczną i musiał być hospitalizowanym daleko od miejsca zamieszkania sprawiły, że w trakcie reorganizacji szpitala, po zwolnieniu jednego z pawilonów zdecydował się wystąpić do Ministerstwa Zdrowia w tej sprawie.

Reklama
(4)
Komentarze