Zaloguj
Reklama

SSRI – a zespół objawów u noworodków, u których wystąpiła późna wewnątrzmaciczna ekspozycja.

SSRI – a zespół objawów u noworodków, u których wystąpiła późna wewnątrzmaciczna ekspozycja.
Fot. Panthermedia
(5)

Dostępne dane wskazują, że wewnątrzmaciczna ekspozycja na SSRI -od trzeciego trymestru do czasu porodu- może prowadzić do samo ograniczającego zespołu behawioralnego u noworodków. Najczęściej opisane w literaturze przypadki kliniczne dotyczyły fluoksetyny i paroksetyny.

Reklama

Noworodki manifestowały głownie objawy z zakresu OUN a także objawy: motoryczne, oddechowe oraz żołądkowo-jelitowe, które były łagodne i przemijały w 2 tygodniu życia. Terapia obejmowała leczenie wspomagające w obrębie specjalnych oddziałów. Znacznie nasilone zespoły objawów obejmujących: drgawki, odwodnienie, nadmierną utratę masy, podwyższone temperatury z potrzebą intubacji zdarzają się rzadko u noworodków urodzonych o czasie.(1/313). Nie opisano przypadków zgonów noworodków, u których wystąpiła ekspozycja na SSRI.
Rachunek zysków i strat odstawienia SSRI podczas ciąży powinien być wzięty pod uwagę indywidualnie w przypadku każdej pacjentki. Potrzebny jest dalszy rozwój metod oceny oraz wytworzenie schematów postępowania klinicznego.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • JAMA 2005 May 18;293(19): 2372-83

Reklama
(5)
Komentarze