Stosowanie leków przeciwdepresyjnych, a zachowania samobójcze

Z szacunkowych danych Światowej Organizacji Zdrowia codziennie, w wyniku zachowań samobójczych umiera ponad 1300 – 1500 osób. Wśród ofiar samobójstw 80 % to osoby z zaburzeniami psychicznymi, najczęściej cierpiące na depresję.
Zespół depresyjny charakteryzuje się obniżeniem nastroju, wysokim poziomem lęku i poczuciem beznadziejności, które niesie największe ryzyko zachowań samobójczych. Leki stosowane w depresji , są skuteczne względem całego spektrum objawów, niestety efekt zmniejszenia ich nasilenia zachodzi w różnym czasie.
Najczęściej w pierwszej kolejności dochodzi do poprawy objawów motorycznych i odhamowania psychomotorycznego. Utrzymujące się w tedy obniżenie nastroju, przy wzmożonej aktywności i chorego zwiększa ryzyko samobójstwa.
Dodatkowym czynnikiem podnoszącym to ryzyko jest występowanie objawów niepożądanych, takich jak niepokój czy rozdrażnienie. Jednak praca przeglądowa Gibbsona z 2013 roku wykazuje, że wśród osób dorosłych leczonych lekami przeciwdepresyjnymi ( w porównaniu z chorymi, którzy stosowali placebo) zaobserwowano:
- zmniejszenie się ryzyka samobójczego
- zmniejszenie nasilenia objawów depresyjnch
- związek pomiędzy zmniejszeniem ryzyka samobójczego, a redukcją objawów depresyjnych
Z kolei badania przeprowadzone wśród młodzieży stosujących leki przeciwdepresyjne pozwoliły wywnioskować, że pomimo obniżenia stopnia nasilenia depresji, ryzyko wystąpienia myśli lub tendencji samobójczych pozostawało takie samo jak u osób przyjmujących placebo.