Zaloguj
Reklama

Stymulacja nerwu błędnego w leczeniu depresji u kobiet w ciąży

Stymulacja nerwu błędnego w leczeniu depresji u kobiet w ciąży
Fot. panthermedia
(0)

Kobiety w ciąży chorujące na depresję wymagają odpowiedniego leczenia dla dobra dziecka i ich samych. Spośród ciężarnych kobiet 3,3% chorują na dużą depresję, 20% na depresję innego typu.

Reklama
Depresja matki może mieć niekorzystny wpływ na przebieg ciąży i niesie ryzyko przedwczesnego porodu, a stosowanie leków przeciwdepresyjnych zwiększa ryzyko niskiej wagi urodzeniowej, wiąże się z mniejszym poziomem serotoniny u noworodka, drżeniem, mniejszą aktywnością motoryczną oraz zmiennością rytmu serca. Leki przeciwdepresyjne przedostając się do mleka matki mogą powodować u dziecka zmniejszony wzrost oraz możliwość apopleksji.
 
W związku z ryzykiem zdrowotnym przyjmowania leków przeciwdepresyjnych dla kobiet i ich dziecka, ważne staje się stosowanie nie farmakologicznej metody terapii depresji. Taką metodą jest stymulacja nerwu błędnego stosowana do tej pory w depresji opornej na leczenie. Dotychczas nie wykorzystywano jej w terapii kobiet w ciąży. Omawiane doniesienie jest pierwszą taką próbą. Wyniki tej terapii przy udziale dwóch leków przeciwdepresyjnych – citalopramu i bupropionu – wykazały zmniejszenie objawów depresji i okazały się bezpieczne dla dziecka. Stymulacja nerwu błędnego jest skuteczną, nie farmakologiczną metodą leczenia depresji, lecz nadal mało wiadomo na temat jej stosowania w czasie ciąży.
Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Annals of Gen. Psych,2005,4,16

Adres www źródła:


Reklama
(0)
Komentarze